Pandemi Sürecince Kamuya Alımlarda Mülakat Yapılmamalı

Pandemi süresince sosyal temasın kısıtlanması gerektiği için kamu personeli alımlarında mülakata ara verilmelidir.

GENEL 06.04.2020, 21:45
Pandemi Sürecince Kamuya Alımlarda Mülakat Yapılmamalı

Mülakatlar Risk Taşıyor

Sağlık Bakanlığı ile Devlet üniversitesi hastanelerine yapılacak olan temizlik ve güvenlik personelleri için mülakatın kaldırılmasına karar verilmişti. Başvuru şartlarını sağlayan adaylar arasında en yüksek puan alanlar atanmaya hak kazacaktır. Bu uygulama liyakate oldukça uygundur. Ayrıca mülakatlar esnasında virüsün yayılması da engellenecektir.

İşte bu uygulama kamu kurumlarına örnek teşkil etmelidir ve diğer kurumlar pandemi sona erene kadar mülakatsız personel alımı yapmalıdır. Alımların bu şekilde yapılması ile en yüksek puan alan ve başvuru koşullarını en iyi şekilde karşılayan kişiler işe alınacaktır. Böylece liyakate uygun şekilde alımlar yapılacaktır. 

Diğer yandan sosyal mesafenin korunması ve evden çıkılmaması gereken şu günlerde insanların mülakat için dışarı çıkması risk taşır. Mülakat için iller arası seyahat etmesi gerekenlerin önünde engeller vardır. Engeli olmayan kişiler dahi toplu taşıma kullanmalı, belge temini için kurumlara gitmeli ve sağlık raporu için hastaneleri ziyaret etmelidir. Mülakat günü çok sayıda aday aynı yerde bekleyecek, çok sayıda kişiden oluşan kurulların önüne çıkacaktır. 

Adaylar, komisyon üyeleri ve hatta aileleri bu süreçte virüse yakalanma riskini kat kat arttıracaktır. Bu nedenlerle pandemi sona erene kadar mülakatsız alım yapılmalıdır. İşsizlik sorunu olduğu için alımların ya da mülakatın ertelenmesi çözüm değildir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)