Özel Gereksinimi Olan Çocuklara Sokağa Çıkma İzni Geldi

İçişleri Bakanlığı tarafından özel gereksinimi olan çocuklara ilişkin genelge yayınlanarak sokağa çıkma yasağından muaf tutuldu.

GENEL 09.04.2020, 21:00
Özel Gereksinimi Olan Çocuklara Sokağa Çıkma İzni Geldi

Önlem Alarak Dışarı Çıkabilirler

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan özel gereksinimi olan çocuklara ilişkin genelge 81 il valiliğine gönderildi. Genelgeye göre 20 yaşın altında olup da otizm, down sendromu ile ağır mental retardasyonu sendromu konulan çocukların dışarı çıkmalarına izin verildi. Çünkü bu grupların uzun süre kapalı ortamda kalması sağlıklarını olumsuz etkileyecektir. Sokağa çıkmama uyarılarının uzun süreceği göz önünde bulundurularak özel durumu olan çocuklar unutulmadı. 

Bu çocuk ve gençler gerekli önlemleri almak kaydıyla evden çıkabilecek, park ve bahçelere gidebilecektir. Araçla seyahat etmeleri de serbest olacak ancak sadece bulundukları ilde hareket edebileceklerdir. Maske ve eldiven takacak, el yıkama ve diğer hijyen kurallarına uyacaklardır. Sosyal mesafeye dikkat ederek dışarıda serbestçe dolaşabileceklerdir. Dolayısıyla çocuklara refakat eden velileri bu önlemleri sıkıca alarak hem kendilerini hem de çocuklarını korumalıdır. 
Bu genelgeye göre dışarı çıkan kişiler mutlaka çocuğun özel durumuna ilişkin belgeyi yanlarında bulundurmalıdır. Böylece dışarıya çıkmalarının yasak olmadığını kanıtlayabilir ve cezaya muhatap olmazlar.

01.01.2000 yılından sonra doğan ve yukarıda sayılan 3 özel duruma sahip olan çocuklar 20 yaş altı için uygulanan sokağa çıkma yasağından muaf tutulacaktır. Vali ve kaymakamlıklar da bu konuda gereken kolaylığı sağlayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)