ÖYP’liler Şimdi de Güvenlik Soruşturmasından Geçecek

OHAL KHK’ları ile daimi kadro hakları ellerinden alınan ÖYP’lilerin kadrolarının yeniden verilmesi için kanun çıkarıldı ve güvenlik soruşturması getirildi.

GENEL 24.05.2018, 13:52
ÖYP’liler Şimdi de Güvenlik Soruşturmasından Geçecek

1 Ay İçerisinde Atanacaklar

33/a olarak adlandırılan daimi kadrodan 50/d yani geçici kadroya atanan ÖYP’lilerin mücadelesi sonuç verdi. TBMM’de hazırlanan kanun tasarısı ile birlikte ÖYP’liler kadro haklarını geri almayı başardılar. Böylelikle müracaatlarını yapacak olan ÖYP’liler 1 ay içerisinde yeniden daimi kadroya geçirilebilecekler. Ancak şimdi de güvenlik soruşturması sorunu getirildi.

Bu kapsamda başvuruda bulunan ÖYP’liler hakkında emniyet güçleri inceleme başlatacak. Bu incelemenin neticesinde güvenlik soruşturması olumsuz olarak neticelenen ÖYP’lilerin atamaları ise yapılmayacaktır. Bu durum son derece çetrefilli sonuçlar da doğuracaktır. Zira güvenli soruşturmasından geçemeyen bir kimse yine de 50/d statüsünde görevine devam mı edecektir. Bunun da ötesinde güvenlik soruşturmasında memur olmasına engel bir durum var ise o halde ihraç edilmesi gerekli değil midir?

İşte bu durum yine birçok mağduriyet doğuracaktır. Bu konuda nasıl bir yöntem izleneceği de bilinmemektedir. Zira güvenlik soruşturmalarında kişilerin yakınları sorunlu olarak görülebilmekte ve bu sebeple güvenlik soruşturması olumsuz neticelenebilmektedir. Ancak bu durum idare mahkemeleri tarafından kabul edilmemektedir. Bu sebeple yine sancılı bir sürecin beklediğini ifade edebiliriz. Ancak en azından bir kısım mağduriyet yaşayan araştırma görevlileri kadrolarına yeniden kavuşabileceklerdir. Diğerleri ise mücadelelerine devam edeceklerdir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)