Ölüm Aylığını Kimler Nasıl Alabilir

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre hayatını kaybeden sigortalının hangi yakınlarına hangi şartlarda aylık bağlanır.

GENEL 25.01.2019, 13:49
Ölüm Aylığını Kimler Nasıl Alabilir

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununa göre ölen kişinin yakınlarına ölüm aylığı bağlanması işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurularak işlemler başlatılmaktadır.

Ölüm aylığı kimlere bağlanır?

Ölüm aylığı ölen kişinin eşine, çocuklarına veya anne ve babasına bağlanır.

Ölen Sigortalı Kişinin Eşine Nasıl aylık Bağlanır?

Ölen sigortalı kişinin eşine aylık bağlanabilmesi için ölüm tarihinde sigortalının eşi ile yasal evlilik bağının bulunması gerekmektedir. Bu şartın sağlanması halinde ölen kişinin dul eşine %50 oranında maaş bağlanır ama ölen kişinin çocuklarına babalarının ölümü sonrasında aylık bağlanmamışsa dul eşe yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması şartıyla %75 oranında ölüm aylığı bağlanır.

Ölen Sigortalı Kişinin Çocuklarına Aylık Bağlanması Şartları Neler?

Sigortalı bir kişinin ölümü halinde çocuklarına aylık bağlanabilmesi için çocukları cinsiyeti, yaşı malüllük durumu, öğrenim durumu ve medeni haller gibi özel durumlar vardır.

Ölüm aylığı bağlanması talebinde bulunan çocuklardan 18 yaşını doldurana kadar, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını doldurana kadar, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurana kadar aylık verilecektir.

Erkek çocuklara ölüm aylığı bağlanabilmesi için evli olup olmadıklarına bakılmaksızın erkek çocukların yükseköğrenim görmeleri halinde 25 yaşını doldurmamış olmaları, ortaöğrenim görmeleri halinde 20 yaşını doldurmamış olmaları, herhangi bir öğrenim kurumunda öğrenim görmemeleri halinde ise 18 yaşını doldurmamış olmaları şartıyla bağlanabilmektedir.

Kız çocuklarının ölüm aylığı alabilme şartları ise evli olmamaları ya da evli olmakla birlikte sonradan boşanmış veya dul kalmış olmaları şartı bulunmaktadır. Kız çocuklarına ölüm aylığı  bağlanabilmesi için herhangi bir yaş yada öğrenim şartı yoktur.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@