OHAL Sonrası İhraçlar Devam Ediyor

Olağanüstü Halin kaldırılmasından sonra bakanlık onayıyla kamu görevinden çıkarmalar devam ediyor. Son olarak DKK'dan 70 personel ihraç edildi.

GENEL 14.01.2019, 22:46
OHAL Sonrası İhraçlar Devam Ediyor

3 Bin Asker Soruşturuluyor
15 Temmuz 2016 askeri darbe girişiminin ardından 125 bin kamu görevlisi KHK'lar ile ihraç edildi. OHAL'in sona ermesi ile birlikte ise ihraç yetkisi bakanlıklara verildi. Bakanın onay vermesi ile ihraçlar yapılabiliyor. Böylesi ihraçlar için herhangi bir liste yayınlanmadığı için toplam sayıyı bilmek mümkün değil. Ancak son olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın onayı ile birlikte 45 astsubay ile 25 subay kamu görevinden çıkarıldı. Bu kişiler için mahkeme yolu açık olduğu için doğrudan idare mahkemelerine başvuru yapabilecekler. OHAL döneminde ihraç edilenlerin ise öncelikle OHAL Komisyonu'na başvurması gerekiyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda gerçekleştirilen bu ihraç işleminin devamının da gelmesi bekleniyor. Zira yaklaşık olarak 3 bin askerin soruşturması devam ediyor. Bakanlık tarafından onay verilmesi halinde bu kişilerin de ihraç edilmesi gündeme gelecektir.

OHAL döneminde çıkarılan KHK'lar ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nden toplam 15 bin personel ihraç edilmişti. Bu personellerin başvuruları OHAL Komisyonu tarafından değerlendiriliyor. Komisyon başvurusu reddedilenler idare mahkemesine başvurabiliyor. Kabul edilenler ise doğrudan görevlerine başlamaktadır. OHAL döneminden sonra haklarında soruşturma başlatılan askerler hakkında ise Bakanlık kararı ile ihraç kararı verilebilecek. Bu kararlar ilgililerine tebliğ edilecek ve yargı yolu açık olacaktır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@