OHAL Komisyonu’ndan Sendika ve Gazete Aboneliği Kararı

OHAL Komisyonu kendisine başvuruda bulunan 29 ay sendika üyeliği ile 10 ay gazete aboneliği bulunan öğretmen hakkında ret kararı verdi.

GENEL 24.07.2019, 22:08
OHAL Komisyonu’ndan Sendika ve Gazete Aboneliği Kararı

Sendika Üyeliği Terör Faaliyeti Kabul Edildi
OHAL döneminde çıkarılan 672 Sayılı KHK ile ihraç edilen bir öğretmenin OHAL Komisyonu başvurusu reddedildi. Başvuruda bulunan öğretmenin ihraç gerekçesi ise 29 aylık Aktif Eğitimciler Sendikası üyeliği ile 10 aylık Zaman Gazetesi aboneliği olarak belirtildi. Sendika üyesi olmanın Yargıtay tarafından terör faaliyeti olarak nitelendirildiğine atıfta bulunan OHAL Komisyonu, gazete aboneliği için ödenen ücreti de FETÖ şirketine yardım olarak kabul etti.

Takipsizlik Kararı 
İhraç öğretmen hakkında daha önceden yürütülen bir soruşturma olduğu da OHAL Komisyonu kararında yer aldı. Bu soruşturma neticesinde öğretmen hakkında Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kovuşturmaya yer yoktur kararı verildiği ifade edildi.

Öğretmenin açacağı davaya Ankara’da yer alan idare mahkemeleri bakacak. İdare mahkemeleri tarafından verilen olumlu bir karar idareyi bağlayacak ve kişi derhal görevine başlayacaktır. Kişi görevine başladıktan sonra geriye dönük olarak tüm haklarını da alacaktır. Maaşları ile birlikte sigorta primleri de eksiksiz bir şekilde yatırılacaktır. 

Eğer idare mahkemesi de ret verirse istinaf ve ardından da Danıştay süreçleri başlayacaktır. Buralardan da netice alınamaz ise Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunulacak ve hak ihlali olup olmadığı değerlendirilecektir. Nihai olarak ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yapılacak ve sonrasında tüm hukuk yolları sona ermiş olacaktır. Ayrıca Anayasa Mahkemesi’nin tüm OHAL KHK’larını iptal etme gibi bir durumu olursa bu durumda ihraç olan ve adli yönden memuriyete engel bir ceza almayanların göreve dönüş yolu da açılacaktır. Ancak AYM’nin ihraç KHK’larını ne zaman gündeme alacağı bilinmiyor. Hali hazırda 5 OHAL KHK’sını değerlendirmeye alan AYM yakın bir zaman içerisinde kararını açıklayacaktır.

Bekleyen Dosyalar 
OHAL Komisyonu’nda bekleyen yaklaşık olarak 40 bin dosya daha bulunuyor. Haftada 1.200 ayda ise 5 bine yakın karar veren OHAL Komisyonu’nun 8 ay içerisinde tüm dosyaları karara bağlaması bekleniyor. Bu dosyaların karara bağlanması ile birlikte OHAL Komisyonu görevini tamamlayacak ve ardından da dosyalar idare mahkemelerine intikal edecek. Kurulduğu tarihten bu yana iki seneyi geçen OHAL Komisyonu OHAL işlemlerini idari işleme dönüştürmekle görevlendirildi. Böylelikle dosyalar idare mahkemelerine intikal ettirilebiliyor. Ancak hız konusunda kişileri mağdur edecek derecede geç kararlar çıkabiliyor. Öyle ki bazı kimseler vefat ettikten sonra haklarında kararları gönderildi. Üstelik haklarında kabul kararı gelen bu kişilerin itibarları da iade edilemedi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Ramazan Çınkır 2 yıl önce
Sendika üye olmak suç değildir. Suçlu ARIYORSANIZ izin veren bakanınıza sorun hesabını