OHAL Komisyonu’ndan İade Kararı

OHAL Komisyonu ihraç edilen personellerle ilgili incelemelerine devam ediyor ve son olarak Adalet Bakanlığı personelinin başvurusunu kabul etti.

GENEL 29.05.2018, 07:53
OHAL Komisyonu’ndan İade Kararı

693 Sayılı KHK

OHAL Komisyonu 693 sayılı KHK ile görevinden ihraç edilen bir Adalet Bakanlığı personelinin başvurusunu neticelendirdi. Kararın gerekçesinde herhangi bir bilgi ya da belge tespit edilemediği ifade edilirken başvurunun kabul edilmesine karar verildi. Komisyon 20’ye yakın kurumdan bilgi ve belge talep ederken hiçbir kurumdan FETÖ’ye iltisaklı olduğunu gösterir bir belge gelmemesi ve bu tür kararların bir hayli çok olması ihraç işlemlerinde yaşanan sıkıntıları göstermektedir.

Kişi hakkında verilen kabul kararının ardından ise DPB tarafından atama gerçekleştirilecek. Atama kişinin ikamet ettiği il dikkate alınarak gerçekleştirilecek. Kişinin atamasında asıl söz sahibi bu sebeple DPB’dir.

Kararlar Hangi Sıraya Göre Veriliyor?

Hali hazırda OHAL KHK’larının ilkleriyle ihraç edilmiş personellerin kararları çıkmaz iken son KHK’lardan birisi olan 693 sayılı KHK’dan kararlar gelmektedir. Bu durum hangi sıranın takip edildiği sorusunu sordurmaktadır. Her ne kadar dosyası tamamlananların başvuruları erken neticelendiriliyor denilse de daha önce başvuru yapanlar ve hakkında hiçbir suçlama olmayanlar hakkında herhangi bir karar çıkmaması da kafa karıştırmaktadır. Tüm bunlardan ötürü KHK ile ihraç edilmiş masum kişilerin görevlerine dönmeleri gecikmektedir. Hali hazırda OHAL Komisyonu haftada bin karar vererek ayda 4-5 bin arası dosyayı sonuca bağlamaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)