OHAL Komisyonu Soruşturması Devam Eden Memurun Başvurusunu Reddetti

689 sayılı KHK ile Adalet Bakanlığından ihraç edilen personelin soruşturma sonucunu beklemeyen OHAL komisyonu ret kararı verdi.

GENEL 15.08.2018, 07:58
OHAL Komisyonu Soruşturması Devam Eden Memurun Başvurusunu Reddetti

Soruşturma Sonucu Beklenmedi

689 sayılı KHK ile Adalet Bakanlığı’ndan ihraç edilen personel OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’na başvuruda bulundu. Ancak başvurucunun hakkında devam eden adli soruşturma mevcuttu. İnceleme yapan komisyon başvurucunun soruşturmasının sona ermesini beklemeden kararını verdi. Komisyonun kanaati ret yönünde ortaya konuldu.

Ret kararına gerekçe olarak ise başvurucunun soruşturmasının halen devam ettiği gösterildi. Başvurucunun soruşturma dosyası 2016 tarihli bir dosyadır. Ödemiş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başvurucu hakkında terör örgütüne üye olma suçlaması ile yapılan adli soruşturma halen devam etmektedir.

İki seneyi aşkın süredir açık duran dosya hakkında karar verilmemiş ve başvurucunun aleyhine delil teşkil etmiştir. UYAP’ta başvurucunun soruşturmasının devam ediyor olması komisyonun ret kararının sebeplerinden biridir.

Diğer gerekçe olarak ise komisyona ulaşan personel bilgi dosyasındaki değerlendirmenin olumsuz olması gösterilmiştir. Kurumu kişi hakkında örgüt yayınları ile kuruma girip çıktığını ve Youtube üzerinden F.Gülen videosu izlediğini beyan etmiştir. Bu beyanlara ilişkin delil sunulup sunulmadığı bilgisi kararda yer almamıştır.

Komisyon Ret Verdi

Söz konusu kararda kişi hakkında başkaca herhangi bir tespit yapılmamış ve delil yer almamıştır. Bu iki hususu göz önünde bulunduran komisyon başvurucunun görevine iade talebinin reddine karar vermiştir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)