OHAL Komisyonu Sırası Nasıl İlerliyor?

OHAL Komisyonu kararları içerisinde ilk ve son KHK’da yer alan kimselerin bulunması dosyaların hangi sıraya göre incelendiği sorusuna neden oluyor.

GENEL 31.05.2018, 11:18
OHAL Komisyonu Sırası Nasıl İlerliyor?

Dosyanın Tekemmül Etmesi

OHAL Komisyonu kararlarında ilk ve son KHK’lar ile ihraç olmuş kimselerden kararlar görmek mümkün oluyor. İhraç olanlar ise bunun nasıl mümkün olduğunu merak ediyorlar. Zira son KHK ile ihraç olmuş kimse birkaç aydır ihraç iken görevine dönmekte ve 2 yıldır bekleyen kimseler görevine dönememektedir. Bu konuda Komisyon’un dosyaların tekemmül etmesine baktığı ifade edilmektedir. Bu kapsamda başvurucular hakkında farklı kurumlardan istenen belgelerin gelmesi durumunda kararlar çıkmaktadır.

Ayrıca Komisyon dosyalar arasında kriterlere göre de bir seçim yapmaktadır. Bu kapsamda kabul veya ret alması kesin görünen dosyalar erkenden karara bağlanmaktadır. Dolayısıyla çıkan kararların net kararlar olduğunu ifade edebiliriz. Bu kapsamda ilk olarak Bylock mağduriyetlerinin giderildiğini ifade edebiliriz. Wi-fi ya da başkasına hat verme konusunda mağdur olanlar hakkında kararlar verilmektedir. Bylock kullandığı tespit edilen kimseler hakkında da ret kararı verilerek mahkeme yolu açılmaktadır.

Beraat ve Takipsizlik Alanlar

Kişiler adli süreç sonucunda beraat ya da takipsizlik alsa dahi yine de Komisyon incelemesinden geçmektedirler. Dolayısıyla beraat ve takipsizlik alanlar arasından ret kararı alanlar da olacak gibi görünmektedir. Bu konuda Komisyonun iltisak tanımlaması önem arz etmektedir. Ancak bu konuda herhangi bir net açıklama yapılmadığını görmekteyiz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)