OHAL Komisyonu MASAK Raporlarını Dikkate Alıyor

Kamu görevinden KHK ekli listeleri ile çıkarılan kişilerin başvurularını inceleyen OHAL Komisyonu gerekçeli kararlarını göndermeye başladı.

OHAL Komisyonu MASAK Raporlarını Dikkate Alıyor

Tüm Bilgiler Toplandı

OHAL Komisyonu yaklaşık olarak 20 farklı kurumdan ilgili bilgileri topladı.  Bu bilgiler arasında en önemlilerinden birisi de MASAK raporları olmaktadır. Mali suçlara ilişkin suçları araştırmak için kurulan bu kurumdan banka hesapları, eft ve havale bilgileri, kredi kartı harcamaları gibi tüm bilgiler OHAL Komisyonu’na gönderildi. İşte bu bilgiler OHAL Komisyonu kararlarında genişçe yer almaktadır. 

Gazete Abonelikleri Tespit Edilebiliyor

FETÖ/PDY’ye yönelik yapılan operasyonların sıklaşması ile birlikte kapatılan Cihan Medya’nın devlete devredilmeden önce tüm bilgileri yok ettiği anlaşıldı. Bu sebeple kimlerin gazeteye yada dergiye abone oldukları tespit edilemedi. Ancak kişiler kredi kartı ile ödeme gerçekleştirmişse bu kişilerin bilgilerine MASAK aracılığıyla ulaşılabiliyor. 

İşte bu bilgiler arasında Cihan Medya, NT, Mars Eğitim gibi FETÖ’ye müzahir oldukları gerekçesiyle kapatılan kurumlara yapılan ödemeler de yer almaktadır. Eğer kamu görevlisi bu kurumlardan birisinden alışveriş yapmış ise bu bilgiler de OHAL Komisyonu karar gerekçelerine eklenmektedir. Bu sebeple Komisyon son derece yoğun bir şekilde çalışmakta ve bilgi toplamaktadır. Ancak zor olan kısmın geride kaldığı ve bundan sonra kararların daha hızlı bir şekilde verilmeye başlayacağı da yetkililer tarafından ifade edilmektedir. OHAL Komisyonu çalışma süresi 2+1 yıl belirlenmişti.

YORUM EKLE