OHAL Komisyonu Jandarma Personelini Göreve İade Etti

Çalışmalarına devam eden OHAL Komisyonu son olarak 677 sayılı KHK ile görevinden ihraç edilen bir jandarma personelini görevine iade etti.

GENEL 11.06.2018, 22:45
OHAL Komisyonu Jandarma Personelini Göreve İade Etti

Suçlama Bylock

Jandarma personeli 2016 yılında çıkarılan 677 sayılı KHK ile görevinden ihraç edildi. İhraç sebebinin ise Bylock olduğu ifade edildi. İhraç işleminin ardından adli makamlar tarafından da soruşturulan personelin adı daha sonra çıkan Mor Beyin listesinin içerisinde yer aldı. Böylelikle tamamen aklanan personel 2017 yılı Şubat ayında takipsizlik kararını aldı. Takipsizlik kararının üzerinden bir yıldan daha fazla geçmesine rağmen ne KHK ile ne de komisyon kararıyla görevine iade edilen personel son olarak Komisyonun incelemesi sonucu kabul aldı. Böylelikle yeniden görevine dönmesi için imkan doğdu.

Mali Haklar Ne Olacak?

Jandarma personeli görevine iade edilmesine rağmen geriye dönük mali haklarını elde etmek için mücadelesine devam etmek durumunda kalacak. Zira bu konuda herhangi bir düzenleme yapılmadığı gibi DPB tarafından yayınlanan görüşte de mali hakların verilmesi için düzenleme yapılması gerektiği vurgulandı.

Bu konuda KHK ile görevlerine iade edilenler haklarını alırken OHAL Komisyonu kararı ile görevine dönenler için belirsizlik devam ediyor. Hali hazırda takipsizlik ya da beraat alanların bir hayli çok sayıda olmasının yanı sıra hiçbir adli işlem geçirmeyenlerin de azımsanmayacak kadar çok olması işlemlerin hızlandırılmasını icap ediyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)