OHAL Komisyonu İle Göreve Dönüşlerde İki Yeni Düzenleme

TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile OHAL komisyonu eliyle kamu görevine dönüşlerde iki yeni düzenleme yer aldı.

GENEL 17.07.2018, 22:59
OHAL Komisyonu İle Göreve Dönüşlerde İki Yeni Düzenleme

Atama Değişikliği

Kamu görevinden çıkarılan ve OHAL komisyonuna yaptığı başvurusu kabul edilen kişi DPB’na bildiriliyor ve yeniden ataması yapılıyordu. Görevi, unvanı ve statüsü nedeniyle başka kurumlarda görevlendirilmesi mümkün olmayanlar dışındakiler, daha önce istihdam edildikleri kurumdan bir başka kuruma ikametleri dikkate alınarak DPB tarafından 15 gün içinde atanıyordu.

Yeni düzenleme ile kamu görevine iade edilmesine karar verilenler eski kadro ve pozisyonlarına atanacaklar. Müdür yardımcısı ve daha üstü kadrolarda çalışanlar bu unvanlarından bir önceki kadro ve pozisyonlara atanacaklar. Daha önceki düzenlemede tüm yönetici kadroları için düzenleme mevcutken bu düzenleme ile müdür yardımcısı ve üst kadrolar yeniden düzenlenmiştir.

Akademisyenlerin atanma usulüne ilişkin değişiklik yapılmadı. Bu düzenleme YÖK personelini kapsamayacak. Akademisyenler yine Ankara, İstanbul, İzmir illeri dışında tercih yaparak atanacaklar.

Bu değişiklik ile OHAL komisyonunun kabul kararı verip yeniden atama yaptığı kişilerin durumu tekrar incelenecek.

Geriye Dönük Haklar

OHAL komisyonu ile kamu görevine iade olan kişiler bakımından KHK’nın hüküm ve sonuçları ortadan kalkar. Bu şekilde göreve başlayanlara, kamu görevinden çıkarılma tarihini takip eden aybaşı itibariyle göreve başladıkları güne kadarki mali ve sosyal hakları ödenir. Ancak bu kişilerin tazminat hakları yoktur.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)