OHAL Komisyonu İade Oranı Arttı

OHAL Komisyonu 22 Haziran tarihinde incelediği dosya sayısı hakkında açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalara göre iade oranında artış yaşandı.

GENEL 23.06.2018, 00:13
OHAL Komisyonu İade Oranı Arttı

Aylık 4.500 Dosya İncelendi

OHAL Komisyonu resmi internet sayfasında 22 Haziran 2018 tarihinde açıklama yapıldı. Açıklamada 22 Aralık 2017 tarihinden bugüne kadar incelenen toplam dosya sayısının 21.500 olduğu açıklandı. Böylelikle 110 bine yaklaşan başvuru sayısının 5’te 1’i incelendi ve karara bağlandı.

Son incelemelerde aylık olarak 4.500 dosya karara bağlandı. Bu dosyalardan 640 tanesi kabul ile sonuçlandı. Daha önceki açıklamalarda bu oran 2 katı oranında düşüktü. Böylelikle dosyalarda verilen kabul kararı oranı artmış oldu.

18 Ayda Sona Erecek

OHAL Komisyonu bu hızla dosya incelemeye devam etmesi durumunda 18 ay içerisinde tüm dosyalar karara bağlanmış olacak. Ancak bu süre neticesinde ihraç edilen kişiler 4 yıl sonra mahkemeye gitmiş olacaklar. Bu da mahkemeye erişim hakkının kullanılmasını güçleştirmektedir.

İşte bu sorunun giderilmesi için biran evvel yeni düzenleme yapılması gerekiyor. Bu konuda Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce davası olmayan kişilerin görevlerine derhal iade edileceklerini ifade etmişti. Böylelikle mahkemelerce aklanan veya haklarında hiçbir soruşturma dahi açılmayanlar görevlerine kısa süre içerisinde dönmüş olacaklar. Göreve iade konusunda kişilerin yaşadıkları adli süreçlerin nazara alınması daha isabetli bir süreç yaşanmasına katkı sunacaktır. 24 Haziran Seçimleri sonrasında yeni düzenlemeler yapılması gerekmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)