OHAL Komisyonu Cumhurbaşkanlığı’na Bağlandı

Eski sistemde Başbakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren OHAL Komisyonu yeni sistemde Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olarak görevine devam edecek.

GENEL 09.07.2018, 22:29
OHAL Komisyonu Cumhurbaşkanlığı’na Bağlandı

Denetim Yetkisi Cumhurbaşkanı’nda

2017 yılı Şubat ayında yayınlanan KHK ile göreve başlayan OHAL Komisyonu, Başbakanlığa bağlı olarak hizmet veriyordu. Ancak yeni sistemde Başbakanlığın kaldırılması ile birlikte Komisyon da Cumhurbaşkanlığı’na bağlandı. Böylelikle Komisyon üzerindeki denetim yetkisi de Cumhurbaşkanına verilmiş oldu.

Çalışmaları Nasıl Etkileyecek?

OHAL Komisyonu’nun bağlandığı birimin değişiklik göstermesinin çalışmasına herhangi bir etkisinin bulunmayacağı tahmin ediliyor. Zira sistemini iyi bir şekilde kuran Komisyon aylık olarak 5 bin karar verme kapasitesine ulaştı. Son ihraç edilenler ile birlikte 100 bin civarında bir dosyayı inceleyecek olan Komisyon yaklaşık olarak 20 ay gibi bir süre içerisinde tüm dosyaları karara bağlayabilir. Ancak bu süre dahi gerçekten mağdur olan kimseler için büyük bir kayıp anlamına geliyor. Yayınlanan KHK’lar ile ihraç olan kimseler hakkında da herhangi bir düzenleme yapılmamış olması da işlerin bu seyirde devam etmesi anlamına gelmektedir.

Ancak mağdurların daha fazla sıkıntı yaşamamaları ve diğerleri için de yargı yolunun biran evvel açılması için OHAL Komisyonu çalışmalarının giderek hızlanacağını da tahmin edebiliriz. Nitekim ilk kurulduğu günden bu yana sürekli olarak personel sayısını artıran OHAL Komisyonu, başvuru takip sistemini de hayata geçirdi. Dolayısıyla mağdurlar için yeni düzenlemeler yapılmasına olası bakılmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)