OHAL Komisyonu 2012 Yılındaki İltisakı Sorunlu Gördü

OHAL Komisyonu, 2012 yılında FETÖ’ye müzahir olan Şifa Üniversitesi’nde çalışan zabıt kâtibinin başvurusunu reddetti.

OHAL Komisyonu 2012 Yılındaki İltisakı Sorunlu Gördü

Karar Gerekçesi 

675 sayılı KHK ile ihraç edilen zabıt kâtibi göreve yeniden iade edilmek amacıyla OHAL Komisyonu’na başvurdu. Komisyon başvurucunun dosyasını inceledi ve ret kararı verdi. Kararın gerekçesinde ise kişinin 2012 yılında Şifa Üniversitesi’nde çalıştığı, hali hazırda kovuşturmasının devam ettiği, Albatros gizli tanığının vermiş olduğu listede de kişinin 4 kodu ile kodlandığı belirtildi. Bu ise kişinin örgüte daha önceden gelip giden bağlı birisi olduğunu ifade ettiği belirlendi. işte tüm bu gerekçelerden ötürü kişinin başvurusu reddedildi. 

Karar gerekçesinde başvurucu hakkındaki tanık ifadeleri de yer aldı. Tanıklar ise kişi hakkında terör örgütü üyesi olduğunu ve toplantılara katıldığını iddia ettiler. Bu iddialar komisyon tarafından değerlendirilerek kişinin başvurusu reddedildi. 

Yargı Yolu Açıldı

2 seneyi bulan bir süredir kamu görevinden uzak olan zabıt katibi bu aşamadan sonra idare mahkemesine başvuruda bulunacak. Böylelikle hakkını mahkemelerde arama imkanına kavuşacak. Ankara idare mahkemelerine yapılacak olan başvuruların ardından bölge idare mahkemesi ve Danıştay olmak üzere silsile devam edilecek. Nihayetinde ise AYM’ye bireysel başvuru yapılabilecek ve ardından da AİHM’e dilekçe gönderilebilecek. OHAL Komisyonu kararı böylelikle yargı denetimine açılacak. Mahkeme silsilesi sonucu katip görevine dönebilirse bu durumda tüm mali haklarına kavuşabilecek.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ademoğlu
Ademoğlu - 11 ay Önce

125 bin başvuru-8 yıl ohal komisyonu süresi-idare mahkemesi(...yıl)-bölge idare mahkesi(...yıl)-danıştay(...yıl)-aym(...yıl)-aihm(...yıl) bu adalet (zulüm) silsilesine ömür yeter mi? Ohal komisyonu, adeta AYM nin üzerinde konumlandırılmışken maçın sonucu oynanmadan belli değil mi? Bağımsız ve tarafsız yargıya güvenilmiyor mu? Neden önüne komisyon engeli konuluyor? Adalet neden bu kadar geciktiriliyor? Masum canlar ve çoluk çocukları iki yıldır ne durumda? Temiz vicdanlı insanlar, lütfen empati yapın. Peşin hükümlü ve toptancı olmayın.
Allah adildir. Ve bu toprağın altı da var.