OHAL Komisyonu 11 Tüzel Kişiliği Yeniden Açtı

Kamudan ihraç edilen personeller ile FETÖ gerekçesiyle kapatılan tüzel kişiliklerin başvurularını inceleyen OHAL Komisyonu 11 tüzel kişiliğin yeniden açılmasına karar verdi.

GENEL 20.06.2018, 11:16 20.06.2018, 11:18
OHAL Komisyonu 11 Tüzel Kişiliği Yeniden Açtı

Bilgi Belge Bulunamadı

OHAL Komisyonu tarafından yapılan incelemeler neticesinde 11 tüzel kişiliğin FETÖ ile irtibat ya da iltisakına dair herhangi bir bilgi ya da belge elde edilemediği ifade edildi. Bu sebeple yeniden açılmalarına karar verildi. 11 tüzel kişilik arasında dernek, şirket ve özel yurt yer alıyor.

Yeniden açılmasına karar verilen tüzel kişiliklerin sırasıyla 667, 679 ve 683 sayılı KHK’lar ile kapatıldıkları ifade edildi. Yeniden açılmasına karar verilen tüzel kişiliklerden bazıları şöyle açıklandı:

  • Umut Işığı Yardımlaşma Derneği
  • Özel Hınıs Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu
  • Gençlik ve Spor Uzmanları Derneği
  • Alternatif Hayat Derneği
  • Coğrafyacılar Derneği
  • Balıkesir Sivil Güçler Derneği

· Çine Sanayi ve İşadamları Derneği

Bu tüzel kişilikler verilen kararın ardından gerekli şartları sağlamaları durumunda faaliyetlerine devam edebilecekler. Böylelikle haklarında verilen tüm tedbir kararları da kaldırılmış olacak. OHAL Komisyonu daha önce de tüzel kişiliklerin başvurularını karara bağlamış ve 6 derneğin yeniden kurulmasına karar vermişti. Komisyon verdiği kararlarında 20’den fazla kurumdan bilgi toplayarak kararlarını veriyor. Böylelikle en doğru kararı verme imkanına da kavuşmuş oluyor. Başvurusu iptal edilen tüzel kişilikler ise mahkeme yoluna başvurabilecekler.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)