OHAL Kalkarsa OHAL Komisyonu Ne Olacak?

Kamudan ihraç edilen personeller ile kapatılan tüzel kişiliklerin başvurularını inceleyen OHAL Komisyonu OHAL’in kalkması durumunda çalışmaya devam edecek mi?

GENEL 25.06.2018, 22:35
OHAL Kalkarsa OHAL Komisyonu Ne Olacak?

OHAL Sona Erebilir

Seçim öncesinde Başbakan Binali Yıldırım tarafından OHAL’in Temmuz ayında son bulacağı ifade edilmişti. Seçimlerden sonra da Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ tarafından net bir tarih verilmeden OHAL’in kalkacağı vurgusu yapıldı. Tüm bu açıklamaların ardından OHAL’de yapılan işlemleri incelemek üzere kurulan OHAL Komisyonu’nun geleceği merak edilmeye başlandı.  Bu kapsamda kamudan ihraç edilen personeller ile kapatılan tüzel kişiliklerin başvurularının durumlarının ne olacağı merak ediliyor.

Her ne kadar OHAL sona erecek olsa da OHAL Komisyonu’nun incelemeleri devam edecektir. Zira OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar kanunlaştı ve OHAL sonrasında da geçerliliğini korumaya devam edecekler. Ancak OHAL kalkacağı için yeniden KHK’lar ile toplu işlemler yapılması mümkün olmayacak ve bu durumda Komisyon’a yeni iş yükü gelmeyecektir. Ancak hali hazırdaki başvuruların tamamı karara bağlanacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)