OHAL Bitecek Ama İhraçlar Devam Edecek

OHAL uygulamasının süresi 18 Temmuz tarihinde sona erecek iken yeniden uzatılmayacağı dile getirildi. Ancak terörle mücadele kapsamında personellerin ihraç edilmesine devam edilecek.

GENEL 06.07.2018, 20:05
OHAL Bitecek Ama İhraçlar Devam Edecek

Yeni Model Arayışı

OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri ile ihraç edilen personellerin geri görevlerine dönmeleri çok katı süreçlere bağlandı. Öyle ki yargı yolunun kapalı olması nedeniyle personeller haklarını uzunca bir süre arayamadılar. Ardından ise OHAL Komisyonu kuruldu ve bu Komisyon da kararlarını peyderpey vermeye başladı.

Ancak siyasilerden sırasıyla OHAL’in uzatılmayacağına ilişkin açıklamalar gelmeye başladı. OHAL’in sona ermesi ile birlikte OHAL KHK’ları da çıkarılamayacak. Ancak hali hazırda açığa alınan ve soruşturması devam eden pek çok kamu personelinin bulunduğu da ifade ediliyor. İşte bu sebeple yeni bir formül arayışına gidildi. Hali hazırda askerlerin görevlerinden çıkarılabilmesi için yüksek disiplin kurulu kararı gerekiyor. Ancak bu yöntemde yargı yolunun açık olması nedeniyle tercih edilmeyeceği konuşuluyor. Bunun yerine 3’lü kararname gibi bir sisteme geçilerek yargı yolunun önlenmesi hedefleniyor.

Ayrıca OHAL’in kaldırılmasının ardından OHAL uygulamalarının da tamamının ortadan kalkmayacağını ifade edebiliriz. Zira son KHK ile getirilecek düzenlemeler ile birtakım yetkilerin sürekli hale getirilebileceği konuşuluyor. Ancak bu konuda da kesin ifadeler için KHK’nın çıkması bekleniyor. Ayrıca son KHK ile birlikte 10 bin civarında kamu personelinin de ihraç edileceği iddialar arasında yer alıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)