Öğretmenlik Meslek Kanunu Nerede Kaldı?

Eğitim-Bir-Sen tarafından yapılan açıklama ile öğretmenlik meslek kanunu beklentisinin karşılanması istendi.

GENEL 16.06.2019, 21:00
Öğretmenlik Meslek Kanunu Nerede Kaldı?

Çalışmalar Hangi Aşamada?
Genel seçimlerde 3600 ek göstergeye ek olarak öğretmenlik meslek kanununun çıkarılacağı da vaat edildi. Ancak bu konuda henüz beklenen gelişme yaşanmamıştır. Öğretmenlerin haklarını güvence alına alacak olan ve mesleki çalışma koşulları belirleyecek olan kanun için henüz kamuoyuna yansıyan bir çalışma yoktur. Beklentilerin karşılanmaması üzerine Eğitim Bir-Sen açıklama yapmıştır. 
Sendika tarafından teklif edilen yasanın bir an önce çıkarılması istendi. Öğretmenlerin haklarını geliştirecek olan, mesleki itibarlarını koruyacak ve mali haklarını güvence altın alan yasa bir an önce çıkarılmalıdır. 

Öğretmenlik meslek kanunu çalışmaları için mutlaka öğretmenlerin görüşleri alınmalıdır. Mesleki tecrübeye sahip olan öğretmenler ihtiyaçlarını daha iyi bilmektedir. Bu yüzden kanunun çalışmaları için yapılan hazırlıklara öğretmenler de dahil edilmelidir. 

Vaatler Yerine Getirilsin
Seçimlerde vaat edilen öğretmenlik meslek kanunu çalışması bir an önce başlamalıdır. Böylece verilen vaatler de askıda kalmayacaktır. Kanunun bir an önce çıkarılarak öğretmenlerin hakları, sorumlulukları, görev ve yetki alanları belirlenmelidir. Öğretmenleri bekleyen mesleki gelişim ve kariyer basamakları da netlik kazanacaktır. Ayrıca bu kanun sayesinde meslek hakkında hiçbir ikilem kalmayacak, direkt olarak yasaya bakılacaktır. Öğretmenlerin önemle beklediği öğretmenlik meslek kanunu için çalışmalar bir an önce başlamalıdır ve en kısa sürede kanun çıkarılarak öğretmenlerin beklentisi karşılanmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)