Öğretmen Sayısının Yetersizliği Nasıl Belirlenir

Öğretmen sayısının yetersiz olması halinde ücretli öğretmen görevlendirilir. Peki, öğretmen sayısının yetersizliği nasıl belirlenir?

GENEL 25.08.2019, 22:00
Öğretmen Sayısının Yetersizliği Nasıl Belirlenir

Mevzuat Ne Diyor?
Yönetici ve öğretmenlerin ders saatleri ile ek ders saatlerini düzenleyen yönetmelikle öğretmen sayısının yeterli olup olmadığı belirlenir. Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olan öğretmenler, aylık karşılığı ders görevini tamamlamalıdır. Bu kapsamda müdür ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate kadar ek ders görevi verilir. Genel bilgi ve meslek bilgisi öğretmenlerine haftada 6 saati zorunlu, 15 saate kadar ek ders görevi verilir. Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine haftada 20 saati zorunlu olmak üzere 24 saate kadar ek ders görevi verilir. İhtiyaç varsa ve öğretmenler de isterse alan dışı ek ders görevi alınabilir. 

Bir eğitim kurumundaki tüm öğretmen ve yöneticilere bu şekilde ek ders görevi verilmişse ancak halen öğretmen sayısı yetersizse işte o zaman o okulda öğretmen açığı vardır. Okuldaki öğretmenler isteğe bağlı olarak ek ders görevi alabilmektedir. Yani zorunlu olarak ek ders görevi verilemez. Bu durumda ücretli öğretmen görevlendirmesi yapmak gerekir. Böylece öğretmen açığı geçici süre için de olsa kapatılacaktır. 

Ücretli Öğretmen Görevlendirmesi
Yukarıda saydığımız şekilde ek ders görevlendirmesi yapılmış olmasına rağmen öğretmen sayısı yetersizce ücretli öğretmen görevlendirilir. Bu öğretmenler aylık karşılığı ders görevi alır. Ücretli öğretmen, yüksek öğrenim mezunu olmalıdır.  Ücretli öğretmenler MEB tarafından görevlendirilmez, her okul kendisi ücretli öğretmenle anlaşır. İşlemler ise il milli eğitimler tarafından idare edilir. Öğretmen ataması yapmaya göre kısa sürede ve avantajlı bir çözüm sunduğu için sıklıkla tercih edilir. Görevlendirmeler okul müdürlükleri tarafından yapılır. Öğretmenler haftalık ders saatleri karşılığında ücret alırlar.

Resmi görevliler ile sınıf öğretmenleri haftada 8 saate kadar ek ders görevi alabilecektir. Diğerleri ise haftada 30 saate kadar ek ders görevi alabilecektir. Uzman ve usta öğreticiler de ücretli öğretmenlik yapabilmektedir. 
Ücretli öğretmenlik, atanamayan öğretmenler tarafından sıklıkla tercih edilir. Üniversite mezunu işsiz olmaktansa cüzi ücretler karşılığında ücretli öğretmenlik yapmak bir nebze daha makul geliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)