Öğretim Üyesi Olma Şartları Yeniden Belirlendi

Yardımcı Doçent kadrosunun yerine doktor öğretim üyesi kadrosunun getirilmesi ile birlikte Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği hazırlandı.

GENEL 13.06.2018, 14:20
Öğretim Üyesi Olma Şartları Yeniden Belirlendi

Unvanda 2 Yıl Bekleme Şartı

Yayınlanan yeni yönetmelik ile birlikte öğretim üyeliği kadrolarında yükselmek isteyenler ve bu unvanlarını başka bir yerde kullanabilmeleri için bulundukları statüde en az 2 yıl çalışmaları gerekiyor. Aksi takdirde unvanlarını yükseköğretim kurumu dışında kullanabilmeleri mümkün olmayacak.

Doçentliğe geçiş için yapılan sınav, sözlü olabilecek. Bu durumda adayların jürilerin salt çoğunlunun onayını almaları gereklidir. Aksi takdirde unvan almaları mümkün olmayacaktır.

Doçent olduktan sonra profesör kadrosuna geçiş yapabilmek için 5 yıl bekleme şartı bulunuyor. Öğretim üyeleri bu süre içerisinde yayınlarına devam edecekler. Ayrıca orijinal eserler vermek de profesör kadrolarının şartları arasında yer alacak.

Unvan yükseltilmesi için seçilen jüriler arasında yabancılar da yer alabilecek. Ancak bunun için YÖK’ün tanıdığı üniversitelerde görev yapan öğretim üyelerinden birisi olması icap etmektedir. Aksi takdirde o kişinin jüri üyeliği kabul edilmeyecektir.

Bu düzenlemelerin ardından doktor öğretim üyesi kadrosu ile doçent kadrosu arasındaki boşluk kalkmış oldu. Bu sayede doktora eğitimini bitirenler doktor öğretim üyesi kadrosunda 2 yıl bekledikten sonra direkt olarak doçentliğe başvuru yapabileceklerdir. Bu da kısa süre içerisinde çok sayıda doçentin yetişmesi anlamına geliyor. Bu durumun ne kadar sıhhatli olduğu ise zamanla anlaşılacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)