O Üniversiteden İhraç Edilenlerin %40’ı Görevine Döndü

Batman Üniversitesi KHK’lar ile 22 kamu personelini görevinden çıkarmıştı. OHAL Komisyonu ise bu kişilerden 9’u hakkında göreve iade kararı verdi.

GENEL 07.01.2019, 23:13
O Üniversiteden İhraç Edilenlerin %40’ı Görevine Döndü

STK’lar Açıklama Yapmıştı
Olağanüstü Hal döneminde kamudaki görevinden çıkarılan personellerin dosyaları incelenmeye devam ediyor. Son olarak Batman Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyenler hakkındaki kararlar ilgililerine tebliğ edildi. Toplamda 22 personelini ihraç eden Batman Üniversitesi’nden 5 akademisyenin kararı kabul yönünde gerçekleşti. Toplamda ise 9 memura kabul geldiği öğrenildi. Bu sayılara göre Batman Üniversitesi’nden ihraç edilen personellerin %40’ı görevine yeniden iade edilmiş oldu. 

Bahsi geçen akademisyenler kamu görevinden çıkarıldıklarında bazı Sivil Toplum Kuruluşları basın açıklaması yapmıştı. Akademisyenlerin FETÖ ile irtibatlı olmadığını ifade eden STK’ların açıklamalarına karşın ihraç işlemleri gerçekleştirilmişti. İade edilen akademisyenlerin 693 sayılı KHK ile ihraç edilmiş olmaları da dikkat çekti. 

Kurum Kanaati
OHAL Komisyonu kararlarında dikkat çeken hususlardan birisi ise kurum kanaatidir. Kişi hakkında başkaca bir delil yoksa ve eski kurumunun kanaati de olumlu ise bu durumda göreve iade yapılmaktadır. Ancak olumsuz ise sonuç ret olarak çıkmaktadır. Dolayısıyla burada Batman Üniversitesi’nin sonradan hatasından döndüğü görülmektedir. Hali hazırda karar bekleyen akademisyenlerin dosyalarında ise kurum görüşlerinin ne yönde geleceği bilinmiyor. Başvurusu reddedilenler ise idare mahkemelerine başvuru yapabilecek. İdare mahkemelerinden olumlu karar alan kimseler ise görevlerine başlayabilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Emrah adıeyi 12 ay önce
İş ariyom

Gelişmelerden Haberdar Olun

@