O Kişilerde Evde Bakım Parası Alabilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ihtiyaç sahiplerine verilen bayram ikramiyelerinin gelir testine dahil edilmemesi için yasal düzenleme yapılacağını söyledi.

GENEL 15.02.2019, 09:28 15.02.2019, 09:34
O Kişilerde Evde Bakım Parası Alabilecek

Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamada geçen yıl Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ramazan ve kurban bayramlarında ikramiye verilmesi uygulamasının evde bakım yardımı alanların gelir düzeyinde bir artış olarak göründüğü ve kişilerin gelir testi sonuçlarının olması gereken rakamdan yüksek çıktığını söyledi.

Evde bakım yardımı alınabilmesi için hane içerisinde kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 2/3 ünden az olması gerekmektedir.

Bu sebeple yapılacak olan yeni düzenleme ile alınan bu ikramiyelerin hane içinde kişi başına düşen gelir hesaplamasına dahil edilmemesi ve bakım yardımı alanların mevcut yardım hizmetlerinden faydalanmaya devam edeceklerini bildirdi.

Meclise verilen kanun teklif taslağında “5510 sayılı Kanunun ek 18 inci maddesi uyarınca Ramazan ve Kurban Bayramlarında ödenen bayram ikramiyeleri hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir hesaplamasına dahil edilmez” şeklinde yer alacaktır.

 
 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@