Nüfus Cüzdanı, Pasaport ve Ehliyet İşlemleri İçin Artık Nüfus Müdürlükleri Yetkili!

Daha önce pasaport ve sürücü belgesi işlemleri Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından yapılırken bugünden itibaren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.

Nüfus Cüzdanı, Pasaport ve Ehliyet İşlemleri İçin Artık Nüfus Müdürlükleri Yetkili!

Sürücü Belgesi ve Pasaportlar Nüfustan Alınacak
Emniyet Genel Müdürlüğünün yetkisinde bulunan pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerine ilişkin iş ve işlemlerin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredilmesine ilişkin düzenleme 2 Nisan 2018 Pazartesi gününden itibaren yürürlüğe girdi. Nüfus müdürlükleri yeni cipli kimlik kartlarının yanı sıra ehliyet ve pasaportları da verebilecek. Hizmetlerin hızlı yürütülebilmesi için pasaport başvuru noktaları 503'den 761'e çıkarıldı. Sürücü belgesine başvuru noktaları ise 596'dan 680'e çıkarıldı. 

Ayrı Ayrı Başvuru Zorunluluğu Kalktı
Pasaport ve sürücü belgesi almak isteyen vatandaş işlemleri yaptırmak için farklı yerlerden aldıkları belgeleri ibraz ediyordu. Artık buna gerek kalmayacak. Nüfus müdürlüğüne başvuru yapan vatandaşların ikametgah, nüfus kayıt örneği gibi belgeleri almasına gerek kalmayacak. Çipli Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarını vermeye yetkili olan nüfus müdürlüklerinde parmak izi okuyucuları da bulunuyor. Parmak izi örneği olmayanlar için buradan örnek alma imkanı mevcut. Yeni kimlik kartı çıkarmış olan vatandaşların parmak izleri ise sistemde zaten kayıtlı. İşte bu sayede bürokratik işler azalacak ve vatandaşın işi kısa sürede hallolabilecek. Ayrıca bu alanda çalışan pek çok emniyet mensubu da teşkilata kazandırılmış olacak.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE