Normalleşme Planında 2.Dalga Belli Oldu

Normalleşme planının 2. Adımında camiler ibadete açılacak, serbest gün sayısı artacak, sosyal ve kültürel etkinliklere belirli şartlarla izin verilecek.

GENEL 07.05.2020, 20:35 22.06.2020, 21:39
Normalleşme Planında 2.Dalga Belli Oldu

12 Haziran’da Camilerde Cuma Kılınacak

Son kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme planını kamuoyu ile açıklamıştı. İlk adım olarak sokağa çıkma yasağı olanlara belirli gün ve saatlerde izin verilmişti. 11 Mayıs tarihinde kuaför ve berberler açılacak, AVM’ler yeniden hizmet vermeye başlayacaktır. 

Normalleşme planının ikinci aşaması da belli oldu. Camiler 12 Haziran tarihinden itibaren Cuma namazları kılınması için açılacaktır. Camilerde sosyal mesafeye uyularak, maske takılarak ibadet yapılacaktır. Kafe ve restoranlar da kurallara uymak şartıyla açılabilecektir. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkma yasakları daha çok esnetilecektir. Kütüphanelerin de Haziran ayında açılması hedefleniyor. 

Kültürel Etkinlikler Ağustos’da Başlayacak

Sinema ve tiyatro gibi sosyal etkinlikler Temmuz ayında başlayacaktır. Açık hava konserleri ve tiyatro etkinlikleri içinse Ağustos ayı hedefleniyor. Bu tür etkinliklerde seyirciler arasında birer koltuk boş bırakma zorunluluğu olacaktır. Maske kullanımı da zorunlu olacaktır. spor salonları ile yüzme havuzları da Ağustos ayında belirli kurallara uymak kaydıyla açılabilecektir.

Tüm okulların açılacağı tarih olarak Eylül ayı planlanıyor. Umreye gitmek isteyenler için planlamalar Eylül ayı için yapılıyor. Seyircisiz oynanmak kaydıyla spor müsabakaları yeniden oynanmaya başlanacaktır. Pandemi hastanelerin sayısı azaltılarak sağlık hizmetleri yeniden aktif olarak verilmeye başlanacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)