Nöbetçi Noterler Geliyor

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, meslek kuruluşlarıyla gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından nöbetçi noter uygulamasını hayata geçireceklerini açıkladı.

GENEL 20.02.2019, 08:44
Nöbetçi Noterler Geliyor

Hafta Sonları Çalışacaklar
Adalet Bakanı Gül, yargıya olan güvenin artırılması için çalışmaların devam ettiğini aktardı. Önceliklerinin güven meselesi olduğunu ifade eden Bakan Abdülhamit Gül, nöbetçi noterler uygulamasının da detaylarına değindi. Hafta içi mesai yapan vatandaşlarımızın resmi işlerini halledebilmeleri için nöbetçi noter uygulamasını hayata geçireceklerini belirten Bakan Gül, bu kapsamda ilk etapta hafta sonları nöbetçi noter uygulaması yapılacak. İlerleyen zamanlarda ise hafta içi mesai saatlerinin dışında da nöbetçi noterler faaliyet gösterecek. 

Vatandaşın bu uygulamaya olumlu bir geri dönüt sağladığını aktaran Bakan Gül, tüm eksiklikleri giderdikten sonra hayata geçirileceğini yineledi. Büyükşehirlerde ve diğer illerde nasıl bir sonuç çıkacağı hesaplanıyor ve buna göre planlamalar yapılıyor. Henüz fizibilite çalışmaları devam ediyor ancak en kısa süre içerisinde çalışmaların tamamlanması hedefleniyor. Böylelikle kısa bir süre zarfında nöbetçi noter uygulaması hayata geçirilmiş olacak.

Bu uygulama ile birlikte hafta içi mesaiden izin alamayan kimseler de işlerini kolaylıkla halledebilecek. Küçük şehirlerde bir tane nöbetçi noter bulunması yeterli olacakken büyük şehirlerde bu sayı semtlere göre artış gösterecektir. Ayrıca noter olmak için gerekli olan şartların değiştirilmesi ve sınav yapılması da düşünülüyor. Bu konu hakkında da çalışmalar devam ediyor. Sistemin en iyi şekilde işlemesi için tüm faaliyetler yürütülüyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@