Ne Çemkiriyorsun Sözüne Ceza Yok!

Yargıtay’dan ilginç bir karar. Yaşanan olay karşısında açılan davaya göre ‘‘çemkirme’’ sözüne ceza gelmedi. İşte, olaya dair detaylar… İlginç bir hakaret davası karara bağlandı. Ankara’da yaşanan olayda ne çemkiriyorsun sözü hakaret satıldı.

GENEL 14.03.2019, 20:36
Ne Çemkiriyorsun Sözüne Ceza Yok!

Yöresellik Kararı
Yargıtay’dan gelen karar, olayın yöresellik olması oldu. Ankara’da açılan hakaret davası sonrasında ilginç bir sonuç çıktı. Ankara’da yaşayan Kırşehirli, ‘‘Ne çemkiriyorsun’’ diye bir memura çıkıştı. Problem ise memurun Erzincanlı olması! Erzincan’da çemkirmek kelimesi hakaret olarak kabuk ediliyor. Bunun üzerine Erzincanlı memur tarafından dava açıldı. Ankara’da yaşayan, Kırşehirli olan davalı, aynı zamanda avukat.

Yargıtay yaşanan bu durumun yöresellik ile alakalı olduğunu bildirerek herhangi bir cezai yaptırım uygulamadı. TDK’ya göre kaba söz anlamına gelmekte. Ancak bu sözün Erzincan’da hakaret olarak kabul edildiği de bildirildi.

İşte, Karar…
‘‘…sanığın tartışma esnasında söylediği "ne çemkiriyorsun, siz alıştırmışsınız buradaki Avukatları" sözleri nedeniyle, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ettiği gerekçesiyle düzenlenen iddianame sonrasında Tunceli Ağır Ceza Mahkemesince, davaya konu eylemin temel noktasının "Çemkirmek" kelimesinin anlamı olduğu, yapılan araştırmada bahse konu kelimenin Türk Dil Kurumu sözlüğündeki ilk ve asıl anlamının "Birine karşı gelmek, sert cevap vermek, gereksiz yere yüksek sesle konuşmak" olduğu, bu mahiyetteki sözlerin hakaret kabul edilemeyeceği, yöresel olarak kullanılan ve hakaret içeren sözler de bu suçu oluşturacağı, ancak suçun işlendiği yerin Erzincan olması, sanığın Ankara'da yaşadığı ve Kırşehir nüfusuna kayıtlı olduğu, sanığın bu durumu bilmesinin beklenemeyeceği gerekçesiyle son soruşturmanın açılmasına yer olmadığına karar verilmiştir.’’

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)