Muvafakatle Giden Memur Eski Kurumuna Dönebilir

Muvafakat isteyerek başka bir kurumda göreve başlayan memur yeni ve eski görev yaptığı kurumların olumlu görüşüyle eski görev yerine atanabilir.

GENEL 14.02.2019, 20:45
Muvafakatle Giden Memur Eski Kurumuna Dönebilir

Kurumlar Arası Geçiş
Memurlar gerekli şartları sağlamaları halinde kamu kurumları ve kadroları arasında geçiş yapabilir. Ancak bunun için kurumların muvafakatine ihtiyaç vardır. Aksi takdirde personellerin kafalarına göre yer değiştirmesi söz konusu olacaktır ki bu da işlerin aksamasına neden olabilir.

Bu şekilde kurum değiştirmiş olan kimseler yeni görevlerini beğenmediklerinde tekrar eski kurumlarına dönmek istemektedirler. Bunun mümkün olabilmesi için hem yeni hem de eski kurumlarının onay vermesi gereklidir. Ancak atama işlemleri henüz tamamlanmamış ve kişi yeni görevine başlamamış ise dilekçe vererek atama işlemlerini durdurabilir. Böylelikle iki kurum arasında gidip gelme zahmetinden kurtulmak mümkün olacaktır.

Muvafakat işlemleri de son derece sıkıntılı olabilmektedir. Öyle ki çoğu zaman kurumlar muvafakat vermemekte direnmektedir. Durum böyle olunca da çalışanlar zor durumda kalabiliyor. Sürelerin geçmesi yeni göreve geç başlanması gibi problemler doğabilmektedir. Dolayısıyla muvafakat işlemlerinin yöneticilerin inisiyatifine bırakmamak daha isabetli olacaktır. Aksi takdirde belirttiğimiz sorunlar hemen hemen her kurumda yaşanabiliyor. Özellikle sınıflar arasında geçiş yapmak daha zor olabiliyor. Her halükarda yargı süreçleri ilr çözülecek olsa da zaman kaybı yaşanabilmektedir. Husumet olması halinde süreç uzayıp gidecektir. Ancak netice itibariyle muvafakat verilmesi gereklidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)