Müslüm Babanın Hayatı Film Oluyor

Müslüm Baba olarak bilinen Müslüm Akbaş'ın hayatı filme alınıyor. Senaryosunu edebiyatçı Hakan Günday kaleme alıyor.

GENEL 05.01.2018, 21:05 10.01.2018, 17:31
Müslüm Babanın Hayatı Film Oluyor

Müslüm Gürses olarak bilinen Müslüm Akbaş aslen Urfalı. Daha 15 yaşındayken bir çay bahçesinde düzenlenen şarkı yarışmasında birinci oldu.

Şöhret basamaklarını tırmanmak için hazırlanan Müslüm Gürses, o günlerde annesi Emine Akbaş ile kardeşi Ahmet Akbaş'ı toprağa verdi. Annesinin katili babasıydı.

Müslüm Gürses, cezaevine giren babasıyla bir daha görüşmedi. Sanatçı, hayatının bu noktasıyla ilgili konuşmamayı tercih ederken, cezaevinden çıkan babası Şanlıurfa'da yeni bir hayat kurdu.

Gürses'in, 1978 yılında Tarsus'tan Adana'ya dönerken trafik kazası geçirdi. Kendisinin içinde bulunduğu otomobili kullanan sürücü öldü. Öldüğü düşünülen Müslüm Gürses hastanede yaşama tutundu.

Hayatı boyunca izlerini taşıyacağı kazada Gürses'in alnı ciddi biçimde zedelendi ve başına beynini koruyacak plaka takıldı. Bu kazadan dolayı koku alma duyusunu neredeyse tamamıyla yitirdi. İşitme duyusu da ciddi biçimde zarar gördü.

Sinemaya ilk kez 1979 yılında çekilen ''İsyankar''  filmiyle başlayan Gürses, dönemin şarkılı filmlerine uygun bir çok uzun metrajlı filmde rol aldı. Daha sonra bir çok filmde rol alan Müslüm Gürses, suça sürüklenen, alkolizmin batağına saplanmış gençleri, acı dolu hayat hikayelerini canlandırdı. Kariyerinin son dönemlerinde daha çok komedi filmlerinde yardımcı oyuncu olarak rol aldı.

Kendisine yönelik ''Şarkıları insanları umutsuzluğa sevk ediyor'' eleştirilerine, ''Ne demişiz biz, bugün batarsa güneş yarın yeniden doğar'', ''İnsanın hayatında neşenin yeri olduğu kadar hüznünde yeri olacaktır'' diyerek böyle düşünenlere karşı çıktı.

Yorumlar (0)