Münir Özkul Hayatını Kaybetti

Türk Sinemasının efsane ismi Münir Özkul hayatını kaybetti. Özkul uzun bir süredir tedavi görüyordu.

GENEL 05.01.2018, 13:50 10.01.2018, 17:31
Münir Özkul Hayatını Kaybetti

Yeşilçam sinemasının Mahmut Hocası Münir Özkul hayatını kaybetti. 93 Yaşında olan efsane isim uzun bir süredir bilinci kapalı bir şekilde hayatını sürdürüyordu.

2003 yılında Demans rahatsızlığı geçiren efsane isim 93 yaşında İstanbul’daki evinde yaşamını yitirdi.

Münir Özkul'un kızı, usta sanatçının büyük ihtimalle 7 Ocak Pazar günü Teşvikiye Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacağını açıkladı. Münir Özkul'un cenazesinin bir ihtimal 8 Ocak Pazartesi günü kaldırılacağını belirtti.

Münir Özkul’un vefatını ardından meslektaşları duygularını dile getirdi.

Ali Poyrazoğlu; Türk tiyatro seyircisinin ve sanatseverlerinin başı sağ olsun. Rahatsızlığından dolayı bir kenara çekilmişti. Çok usta, yaptığından emin, usta bir adamdı. Zor bir adam olduğu söylenir. Hiç öyle bir adam değildi, kaymak gibi bal gibi bir adamdı.

Ediz Hun; Bizim bütün camianın sevgilisiydi. İnsan ilişkilerinde son derece saygılı bir beyefendiydi. Çok büyük  bir sanatçıyı kaybettik.. Bizle nasıl konuşuyorsa kamera karşısında da öyle doğal bir şekilde aktarıyordu.  Zaman gelince kayboluyoruz. Anılardır mühim olan. O anılarda da Münir Özkul başta gelir.

Hülya Koçyiğit; Eşine ve kızına başsağlığı iletiyorum. Yeri doldurulamayacak çok büyük bir sanatçı. Öyle eserler bıraktı ki her zaman bizimle yaşayacak.

Ayşen Guruda: Münir Özkul bir hoca bir babaydı. Halk nasıl Tarık'ı nasıl Adile Naşit'i uğurladıysa onu da en ala şekilde uğurlayacaktır. Dünya çapında bir oyuncuyu kaybettik. O büyük oyuncunun ailesi ona çok güzel baktı. O telif hakkını alması gereken insanlara o hakların verilmesini rica ediyorum. Türkiye'nin ve dünyanın başı sağ olsun.

Demans hastalığı (bunama), zihinsel becerilerin hastalık nedeniyle zayıflaması durumudur. Genellikle 50 yaşının üzerinde ortaya çıkan bu hastalık çoğu kez yavaş ilerler. Hastalık nedeniyle beyin bilgi, davranış ve gündelik yaşamı sürdürme konularında yetersiz kalır.

Sanat Hayatına 1940 yılında tiyatro ile adım atan Münir Özkul Sayısız Tiyatro, 200 den fazla filmde rol aldı. Çok sayıda ödül aldı.

Yorumlar (0)