Mor Beyin Mağduru Olan Özel Sektör Çalışanları İçin Bir Düzenleme Yok

Mor beyinden mağduru olanların iade edileceği KHK haberi sonunda gerçek oldu. Dün gece yayınlanan KHK ile 11 bin 500 mağdurdan 1 bin 800 kişi yeniden mesleklerine iade edildi.

GENEL 12.01.2018, 21:49
Mor Beyin Mağduru Olan Özel Sektör Çalışanları İçin Bir Düzenleme Yok

Ancak mor beyinden mağdur olan kamu personeli olmayan kişilere ilişkin KHK’da bir düzenleme olmaması dikkat çekti. 

Özel Sektör Çalışanları Ne Olacak?

Mor beyin mağdurlarından bir kısmı kamu görevlisi iken, diğer bir kısmı ise özel sektör çalışanı olan ve bu sebeple sözleşmesi feshedilen kişilerdir. Mesela THY, bu sebeple pek çok çalışanının sözleşmesini feshetmişti. Hatta bazı gazeteciler bu sebeple işlerinden olmuştu. Bu kişilere ilişkin olarak KHK’da hiçbir düzenleme yer almadı. 

Taşeron olarak çalışan ve bu sebeple kapının önüne konulan pek çok işçi mevcut. Maalesef bu kişiler aklanamadıkları için kadro imkanından da mahrumlar. Bu kişilere ilişkin bir düzenleme yapılması mecburiyeti vardır. Çünkü bu kişiler ihraç olmamasına rağmen işini kaybetti, toplumdan dışlandı ve hatta tutuklandı. 

Sözleşmesi Feshedilen Öğretmenler

Mor beyin mağduru olan pek çok öğretmenin de sözleşmesi feshedildi. Bu kişiler savcılık tarafından belirlense de hükümet kanadından bir telafi çalışması yürütülmemiştir. İdare tarafından işsiz bırakılan sözleşmeli çalışanlara ilişkin hiçbir düzenleme yapılmadı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mor beyin mağduru herkesin mağduriyetinin giderileceği ifadeleri üzerine bu konulardaki beklentiler sürüyor.

Yorumlar (5)
Bayram 2 yıl önce
Ben mor beyin mağduruyum.Özel güvenlik Görevlisiydim. Ögg kartım iptal edildi. Şimdi ne yapacağım Kartımı geri nasıl alacağım. Bilgi verirseniz sevinirim.
Zindan adamı 2 yıl önce
Suçsuz yere hapis yattım. Polis tarafından hakarete ve küfüre uğradım. Sistematik işkence yapıldı. Morbeyin mağduruyum . İtibarım ve aile hayatım bitti. Memur değilim. Bana sordum memur olmadığım için sadece 15-20 bin TL para verirlermiş tazminat olarak . İnsanın hayatını karartmak bu kadar kolay mı?
Mehmet 2 yıl önce
Taşeron işçisiydim mor beyin mağduruyum ... mağduriyet üzerine mağduriyet adaletsizliktir
Semih 1 yıl önce
Mağdur taşeronların son durumu nedir bilgi verebiöecek varmı
Özel sektör mağduru 1 yıl önce
Mağduruz ve hala kimsenin sesi çıkmıyor artık bi adalet yerini bulsun bizi sevindirsin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@