Mimarlık Mesleğini Kimler Yapabilir

Mimar olmak için üniversitelerin 4 yıllık mimarlık bölümlerinden mezun olmak gereklidir.

GENEL 14.04.2019, 18:32
Mimarlık Mesleğini Kimler Yapabilir

Mimar Ne İş Yapar?
Mimarlık mesleği sayısal alandan üniversite sınavına girerek mimarlık bölümünü kazanan ve okulu başarıyla tamamlayanların icra edebildiği bir meslektir. Mimar olabilmek için her ne kadar mimarlık bölümünü bitirmek gerekiyorsa da başarılı olabilmek için kişisel yetenekler ön plana çıkmaktadır. Yaratıcılık, pratik düşünme kabiliyeti gibi yetenekler mimarların sahip olması gereken yeteneklerin başında gelmektedir. Hayal gücü kuvvetli olan mimarların daha başarılı olmaları mümkündür. 

Mimarlık unvanını elde eden kimselerin önünde uzun bir yol bulunmaktadır. Bu kapsamda kendilerini sürekli olarak geliştirmeleri gerekiyor. Bunun için de iş tecrübesi büyük önem arz ediyor. İlk etapta iyi bir mimarın yanında eğitim alan kimseler sonrasında kendi işlerini almaya başlayabilir. Çıraklık ve ustalık dönemlerini geçirmek zorunda olan mimarlar bu sürecin sonunda profesyonel bir seviyeye ulaşabilir. 

Mimarlık iş imkanı açısından da oldukça avantajlıdır. Evrensel bir karşılığı olan mimarlık mesleğinin dünyanın her bir yerinde ifa edebilmek mümkündür. Mimar maaşları konusuna gelecek olursak bunun çok değişkenlik gösterdiğini ifade edebiliriz. Ancak genel itibariyle mimar maaşlarının yüksek olduğunu ve mimarların hayat standartlarının da iyi olduğunu ifade edebiliriz. Dolayısıyla kendisini mimarlık alanında yetenekli gören kimseler uzun yolculuğa çıkmadan evvel bu değerlendirmeleri göz önünde bulundurmalıdır. Başarıya inanan kimseler bir gün elbet başarıya ulaşacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)