Milli Savunma Bakanı'ndan Yeni Askerlik Düzenlemesi Hakkında Açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sistemi hakkında açıklamalarda bulundu ve çalışmanın devam ettiğini aktardı.

GENEL 26.01.2019, 21:13
Milli Savunma Bakanı'ndan Yeni Askerlik Düzenlemesi Hakkında Açıklama

Dedikodular Dolaşıyor
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar milyonlarca kişinin merakla beklediği yeni askerlik sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, birtakım dedikoduların dolaştığını ifade etti ancak henüz tamamlanmış bir çalışma olmadığını belirtti.

Yeni çalışmada amacın öngörülebilirlik olduğunu belirten Akar bu sayede gençlerin eğitim ve mesleklerinden geride kalmamalarını sağlayacaklarını aktardı. Ancak hali hazırda tamamlanmış bir çalışma olmadığını vurgulayan Akar tamamlanması halinde Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da onay verirse yasalaşarak yürürlüğe girecek.

Hali hazırda birden fazla ihtimal üzerinde duruluyor. Ancak en çok konuşulan alternatif herkes için tek tip askerlik öngören düzenlemedir. Bu düzenleme ile herkes için 9 aylık askerlik getirilecek ve 3 ayı herkes için zorunlu olacak. Geriye kalan 6 ay için ücretini ödeyen kişiler askerliklerini tamamlayacak. Ancak bu ihtimalin de henüz dedikodudan ibaret olduğunu belirtmek gerekir.

Çalışmalarda sona gelindiği daha önceden ifade edilmişti. Çalışmanın tamamlanması halinde kamuoyu ile paylaşılacaktır. Yeni askerlik sisteminin uygulanması ile birliktebedelli askerlik sistemi tarihe karışacağı yeniden belirtildi. Daha önce çıkan haberlerde ise yeni taslakta bedelli askerlik devam ediyor ve yükümlü olarak askerlik yapana harçlık ödeniyordu. Akar’ın açıklaması bu haberlerin dedikodu olduğu yönünde oldu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Esma azra tebdil 1 yıl önce
Lise. Mezunları işe alınsın önce engelliler alınsın yüzde 50 le yüzde52 ler

Gelişmelerden Haberdar Olun

@