MHP’den OHAL Talebi

24 Haziran seçimleri öncesinde ve sonrasında AK Partiden OHAL’i bitirmeye yönelik sinyaller gelirken MHP’den de OHAL’in uzatılması yönünde çağrı geldi.

GENEL 26.06.2018, 21:14
MHP’den OHAL Talebi

FETÖ Tehdidi Var

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Mustafa Kalaycı OHAL’in uzatılması gerektiğini ifade etti. Halen daha FETÖ tehdidinin devam ettiğini belirten Kalaycı, bunun yanı sıra Kandilharekâtını da gerekçe gösterdi. Kalaycı OHAL’in devam etmesi yönünde bir ihtiyacın bulunduğunu dile getirdi. Bu konuda Başbakan Binali Yıldırım Temmuz ayını işaret etmişti. Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ ise OHAL’in sona erdirilmesi yönünde bir irade bulunduğunu dile getirdi.

19 Temmuz’da Sona Eriyor

OHAL bitiş tarihi 19 Temmuz’a denk geliyor. Bu tarihten sonra uzatılıp uzatılmayacağı bilinmiyor. Uzatılmaması durumunda çıkarılacak KHK’ların meclis onayından geçirilmesi gerekiyor. Ancak hali hazırda meclis 1 Ekim’e kadar ara vermiş durumda. Dolayısıyla çıkarılacak KHK’ların meclis onayından geçmesi mümkün olmayacaktır.

Diğer taraftan ise yabancı yatırımcıların ülkemize gelmeleri için OHAL’in kaldırılması icap etmektedir. Zira bazı yatırımcılar ülkemizde olağanüstü hal olmasını gerekçe belirterek yatırım yapmaktan kaçınabilmektedir. OHAL’in kaldırılması ile birlikte bu gerekçe de ortadan kaldırılmış olacaktır. Ancak bu konuda herhangi bir net açıklama yapılmadığını da ifade etmek gerekir. Eğer herhangi bir uzatma açıklaması yapılmaz ise bu durumda OHAL’in sona ereceğini de ifade etmek gerekir. OHAL’in uzatılması için ise MGK’dan tavsiye kararı alınması gerekiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)