Memurun Mesai Dışındaki Davranışları da Disiplin Soruşturmasına Konu Olabilir

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre memurun mesai saati dışındaki davranışları da disiplin soruşturmasına konu edilebilir.

GENEL 09.06.2019, 20:25
Memurun Mesai Dışındaki Davranışları da Disiplin Soruşturmasına Konu Olabilir

İtibar ve Güven Duygusunu Sarsacak Davranışlar
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu madde 8'de memurların hem hizmet içinde hem de hizmet dışında davranışlarına dikkat etmesi gerektiği ifade edilmiştir. İtibar ve güven duygusunu sarsacak davranışlar ise disiplin soruşturmasına konu edilecektir. Hizmet içerisinde itibar ve güven duygusunu sarsacak davranışlar sergileyen memurlara aylıktan kesme cezası verilirken görev dışındakilere kınama cezası verilmektedir.

Hangi davranışların güven ve itibarı zedeleyici olacağı konusunda ise herhangi bir açıklamaya gidilmemiştir. Dolayısıyla bu konudaki değerlendirmeler idare tarafından yapılacaktır. Yorumlama konusunda yanlışlık yapılması halinde idare mahkemeleri tarafından bir değerlendirme yapılacaktır. Mahkemelerin değerlendirmesi sonucunda ceza bozulacak ya da aynıyla kalacaktır. Sonuç olarak yargının verdiği kararlar ile bir sonuca varıldığını ifade edebiliriz.

Bu düzenleme ile memurlar bir itibar sahibi olmaları sağlanmaktadır. Bu sayede sadece devlet memurları değil aynı zamanda devlet de yücelmektedir. Devletin sunmuş olduğu hizmet de bu sayede kaliteli bir hal almış olacaktır. Bu nedenle memurların kendilerine dikkat etmeleri ve her türlü davranışlarını kontrol altında tutmaları gereklidir. Aksi takdirde memuriyet kariyerini olumsuz etkileyecek idari yaptırımlarla karşılaşmak işten bile olmayacaktır. Bu hatalardan geri dönüş ise çok daha zor olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@