Memurlar İçin Servisler Yerine Yeni Çözümler aranıyor

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, tüm kamu kurumlarına gönderdiği yazıyla, personel servisi uygulamasının yerine memurlara toplu taşıma kartı dağıtılmasını talep etti.

GENEL 29.02.2020, 23:10 29.02.2020, 23:12
Memurlar İçin Servisler Yerine Yeni Çözümler aranıyor

Türkiye’de bir devir daha kapanıyor. Uzun yıllardan beri başta Üniversiteler olmak üzere pek çok kamu kurum ve kuruluşunda servis uygulaması bulunuyordu. Memurlar işlerine bu servislerle gidip yine aynı servislerle geliyordu. Fakat bu durum maliyetlere ve trafik anlamında büyük bir yüke neden oluyordu. İşe servisle gidip gelen memurlara verilecek ulaşım kartları ile birlikte artık milyonlarca çalışanın da toplu taşıma sistemine dahil olacağı ifade ediliyor.

Sözleşmeler Bitince Geçilecek

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yollanan yazının uygulamaya geçirilmesinde ise esneklik tanınacak. Buna göre servislerle sözleşme yapan üniversite, kamu kurum ve kuruluşları bu sözleşme sonrasında ulaşım kartı dağıtım sistemine geçecek.

Bu sisteme geçilmesi ile ilgili yapılan açıklamada ise; Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memur ve çalışanlar için servis hizmeti sağlanması yerine toplu taşıma kartı verilmesi sisteminin maliyet anlamında ortaya koyduğu avantajların tatminkar olması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılması esasının bu sayede başarılı bir şekilde hayata geçirileceği belirtiliyor.

Bu yeni sisteme en geç 2021 yılı başına kadar tüm Üniversite, kamu kurum ve kuruluşları geçmiş olacak. Uzmanlar memurlar için servislerin kaldırılması ile bu doğrultuda kurumların ayırdığı bütçelerden yüzde 30 oranında tasarruf yapılacağını ön görüyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)