Memur Davaları 300 Günde Tamamlanacak

Ülkemizdeki memurların talepleri ile ilgili davaların çok uzun sürede tamamlanamaması üzerine ‘’hedef süre’’ uygulaması başlayacak.

GENEL 09.09.2018, 16:15
Memur Davaları 300 Günde Tamamlanacak

Ülkemizdeki Adalet sisteminin en önemli sorunları arasında üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen sonuçlanamayan davalar yer almaktadır. Bu durum hem davalı hem de davacıları çok büyük oranda mağdur etmektedir. Özellikle memurlar ile ilgili davaların çok uzun sürede sonuçlanması ciddi anlamda hak ihlallerine yol açmaktadır.

Bu anlamda adalet mekanizmasının en hızlı ve en etkili şekilde tecelli etmesini sağlamak amacıyla geliştirilen hedef süre uygulamasının ayrıntıları netleşmeye başladı.

Yargıda Hedef Süre Uygulaması

Adalet Bakanlığı tarafından Türk yargısına kazandırılan hedef süre uygulaması ile büyük bir yenilik ve hız kazandırılmış durumdadır. 3 Eylül’de başlayan uygulama ile idari yargıda da memur, atama ve göreve dönme davaları ile memurları yakından ilgilendiren davalar ve verilen çeşitli cezalara olan itirazlar davalarının 300 günde tamamlanması planlanmaktadır.

Bu sayede hem memurların hem de devletin ciddi anlamda zarar görmesi ve hak gaspının da önüne geçilmesi planlanmıştır. Artık bir yılda daha az bir sürede memurlar ile ilgili tüm davaların sonuçlandırılma zorunluluğu bulunmaktadır..

Dosya Puanına Göre Hedef Süre

Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bu projede davaların belirli bir puanlaması yapılmıştır. Ve bu dava puanı neticesinde o davanın sonuçlandırılması gereken gün sayısı belirlenmiştir. Bu uygulama ile dava sürelerinin ciddi oranda hızlanarak birikmenin de önüne geçilmesi planlanmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)