Mehmet Ali Erbil'in Hastalığı Olan Kaçış Sendromu

Mehmet Ali Erbil'in tedavi gördüğü kaçış sendromu hastalığı pek çok hastalığın taklit etmesi ile teşhisi zor bir hastalıktır.

Mehmet Ali Erbil'in Hastalığı Olan Kaçış Sendromu

Kaçış Sendromu Nedir? Kimlerde Görülür?
Ünlü oyuncu ve komedyen Mehmet Ali Erbil, 19 Ekim'de evinin banyosunda düşerek yaralanmış ve tedavi altına alınmıştı. O tarihten beri yoğun bakımda olan Erbil'in hastalığının kaçış sendromu olduğu belirlendi. 

Bu hastalık eskiden nadir rastlansa da artık sık görülen hastalıklar arasında yer alıyor. Kaçış sendromunda damar yatağındaki boşluklardan sıvı sızıyor. Akciğeri çevreleyen zardan içeri sıvı sızıyor. Ayaklarda ödem, yüzünde şişlik, nefes almada bozukluk gibi belirtiler yaşanıyor. Ancak hastalık böbrek hastalığı, zatürree gibi pek çok hastalığı taklit edebiliyor. Bu yüzden teşhisi de oldukça zor. 
Evde atlatılabilecek ya da zamanla geçebilecek bir hastalık değildir. Vücut şişmeye başladığı anda panik olmadan doktora başvurmak gerekiyor. Hastalık çok ani geliştiği için hastalar ölüm hissine kapılıyor.

Hastalık ciddi olsa da tedavi edilemez değildir. Doktora başvurarak gerekli teşhis ve tedavi uygulanacaktır. 

Hastalık İlaçla Tedavi Edilebilir
Hastalı tedavi edilmezse sıvılar dışarı kaçarak organların kanlanması tamamlanamıyor. Bu da hücre yapısının bozulmasına sebep oluyor ve kanamalar yaşanıyor. Hastalığın tedavisi çok zor değildir. Vücutta toplanan sıvının atılması için ilaç ve kortizon kullanılıyor. Tedavi süreci kişinin sosyal hayatını etkilemiyor. Hastalık tedavi edildikten sonra tekrarlamayabiliyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE