Meclisten Yeni Askerlik Kanun Teklifi Görüşme Mesaisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM’den Bayram Sonrası İlk sırada yeni askerlik sistemine ilişkin olarak teklif gündeme gelmiştir. Tüm detaylarıyla haberimiz ekinde…

GENEL 10.06.2019, 11:54 12.06.2019, 08:34
Meclisten Yeni Askerlik Kanun Teklifi Görüşme Mesaisi

Genel Kurul görüşmelerinde AK parti Milletvekillerinin imzalarını taşıyan yeni askerlik sistemi kanun teklifi görüşmelerine yarın başlanacak. Kurul toplantısında TBMM’nin yaz tatiline girmeden yeni askerlik sisteminin kanunlaşması beklenmektedir.

Yeni teklife göre eski sistemden farklı olarak yedek subaylık, yedek astsubaylık, erbaş ve er olarak yeni sistemin hayata geçirilmesi kanun teklifinde sunulacak. Buna göre hizmet süreleri er ve erbaşlar için 6 ay, yedek subay ve astsubaylar için ise 12 ay olarak kanunlaşacak.

Bu teklife göre erler ve erbaşlar askerlik süresince bağlı bulundukları disiplin amirlerince er ve erbaşların askerde kalmalarına ilişkin olarak yetkilendirileceklerdir. Buna göre er ve erbaşlardan istekli olanlar 6 aydan sonra maaşlı olarak görev yapabileceklerdir. Askerlik sistemi kanunu TBMM’den onaylanırsa şuanda askerlik yapanlardan görev süresi dolanların terhis olması söz konusu.

Kanun teklifinin arasında yer alan Cumhurbaşkanı Makamı 5 yıla kadar askerlik çağını uzatabileceği gibi kısaltabileceği de düşünülmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@