MEB’de Karma Eğitimi Kaldıran Değişiklik Yapıldı

Dün yapılan değişiklikle okullarda karma eğitim verilmesini düzenleyen madde kaldırıldı ve kız erkek ayrı eğitimin önü açıldı.

MEB’de Karma Eğitimi Kaldıran Değişiklik Yapıldı

Liselerde Karma Eğitim Değişti

MEB tarafından yapılan yönetmelik değişikliği ile karma eğitim veren okullar maddesi kaldırıldı. “Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği”nde yapılan değişiklik dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle Çok programlı Anadolu Lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılacağı düzenleniyordu. İşte bu madde kaldırıldı. Yani artık bu okul türlerinde de karma eğitimin yerini haremlik selamlık eğitim alabilecek. Değişiklikten sonra nüfusu ve öğrencisi az olan yerlerdeki düz, meslek ve teknik liselerdeki programlar tek okulda toplanarak kız erkek ayrı eğitim yapılabilecek. İmam hatip liselerinde uygulana kız erkek ayrı eğitim artık tüm okullarda uygulanabilir hale geldi.

MEB Gerekçe Olarak Yargı Kararını Gösterdi

Karma eğitim maddesinin kaldırılmasının gerekçesi olarak MEB tarafından yargı kararı gösterildi. MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, yargının yönetmeliğe yürütmenin durdurulması kararını verdiğini, bu yüzden düzenleme yapıldığını söyledi.

Karma eğitimi güvence altın alan diğer bir maddeyi işaret etti. Bu maddeye göre okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Yalnızca eğitim türü, imkan ve zorunluluklar halinde bazı okullar yalnızca kız ya da yalnızca erkek öğrencilere eğitim verebilir. İlgili madde ile karma eğitimin halen güvence altında olduğunu savundu.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE