MEB Yönetici Yönetmeliğine Dava Açıldı

MEB tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yönetici görevlendirme yönetmeliği için dava açıldı.

GENEL 01.07.2018, 22:25
MEB Yönetici Yönetmeliğine Dava Açıldı

Yürütmeyi Durdurma Talep Edildi

Eğitim Sen geçtiğimiz günlerde yayınlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı’nda yönetici görevlendirme yönetmeliğine dava açtı. Yürütmeyi durdurma istemi ile açılan bu davada yönetmelikte yer alan bazı düzenlemelerin iptali istendi. Yürütmeyi durdurma talebi ile dava açıldığı için idare mahkemesi tarafından öncelikli olarak incelenecek ve karara bağlanacak. Yürütmeyi durdurma kararı verilirse bu karar tüm hükümleri ile birlikte ortadan kalkacak.

Hatırlanacağı üzere 21 Haziran tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren bu yönetmelik ile birlikte sözleşmeli öğretmenlerin de yöneticilik yapabileceklerine karar verilmişti. İşte tüm bu düzenlemeler idare mahkemesinin süzgecinden geçirilecek. Eğer konu ile ilgili idare mahkemesi hukuka aykırı düzenlemelerin yapıldığına kanaat getirirse bu durumda işlemin iptal edilmesini sağlayabilecek.

Kararın iptali ile birlikte bu yönetmeliğe dayanarak yapılan işlemler de geçerliliğini kaybedecek. Dolayısıyla yönetmelik ile ilgili idare mahkemesi kararı pek çok kurum ve kişi tarafından merakla bekleniyorsa hali hazırda herhangi bir karar verilmese de yürütmeyi durdurma talebi öncelikli olarak görüşüleceği için kısa bir süre içerisinde cevap çıkabileceğini ifade edebiliriz. Yönetmelik ile ilgili yaşanacak gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz. Eğer yürütmeyi durdurma kararı verilirse süreçlerin nasıl işleyeceği konusunda da gerekli açıklamalar yapılacaktır. Eğitim Sen tarafından da bilgilendirme yapılacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)