MEB Şube Müdürleri Rotasyon Bekliyor

Milli Eğitim Bakanlığı şube müdürleri, son 2 yıldır yapılamayan rotasyon uygulamasının yapılmasını bekliyor.

GENEL 11.06.2019, 22:37
MEB Şube Müdürleri Rotasyon Bekliyor

900’ü Aşkın Kişi Bekliyor
Milli eğitim bakanlığı bünyesinde çalışan şube müdürleri taşrada bakanlığı temsil etmektedir. Belirli süre çalışan müdürler, az gelişen bölgelerden çok gelişen bölgelere rotasyon isteyebiliyordu. Bu şekilde ülkenin doğusundan batısına doğru yer değiştirmek mümkün oluyordu. Rotasyon uygulaması ilk çıktığı dönemde 3 sene üst üste yer değiştirme yapılmıştı. Son 2 yıldır rotasyon uygulamasının yapılması erteleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik ile şube müdürlerinin yer değiştirmesi düzenlenmiştir. Bu yönetmelik ile bölgeler arası geçiş mümkündür. Böylece gelişmiş ve gelişmekte olan bölgeler arasında geçiş yapılarak çalışanlar arasında eşitlik sağlanacaktır. 

Yönetmelikle sağlanan yer değiştirme imkanı kapsamında MEB şube müdürleri rotasyon yapabiliyordu. 20 Mayıs 2019 tarihinde yayınlana duyuru ile bir yıl süreyle rotasyonun ertelendiği ilan edilmişti. Bu açıklamadan sonra ise yer değiştirme için birikme yaşanmıştır. 3 yılı dolan kişiler yer değiştirebilecektir ve şu anda 900’ü aşkın şube müdürü yer değiştirme beklemektedir. 

Bu yer değiştirme işleminin ertelenmesi hakkında bir gerekçe açıklanmamıştır ve yeniden yer değiştirmenin ne zaman yapılacağı açıklanmamıştır. Sebepsiz yere yapılan erteleme mevzuata aykırılık, haksızlık ve eşitsizliğe sebep olur. Sendikalar da bu konuda seslerini duyurmaya çalışmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (13)
Sube md 1 yıl önce
Adalet için Rotasyonun uygulanması gerekiyor
Rotasyoncu Şube Müdürü 1 yıl önce
Bakanımıza guvenıyoruz
HANİFİ ŞAHİN 1 yıl önce
Adaleti sağlamak için acilen rotasyon uygulanmalı
Şube müdürü 1 yıl önce
Hak ve adalet için rotasyon uygulanmalı
Mahsun Gün 1 yıl önce
ROTASYON uygulaması olmazsa olmazımız
Arzu 1 yıl önce
Sayın Cumhurbaşkanımıza da,Sayın Bakanımıza da adaleti tesis etme iradelerine güveniyorum. Eminim maduriyetimizden haberdar olduklarında müdahale edip adalet için rotasyonun uygulanmasını sağlayacaklardır.
Oğuz can 1 yıl önce
Sayın Cumhurbaşkanımıza da sayın bakanımıza da adaleti tesis etme iradelerine güveniyorum. Emin’im mağduriyetimizden haberdar olduklarında müdahale edip adalet için rotasyon un uygulanmasını sağlayacaklardır.
Rotasyon 1 yıl önce
Geçen yıl uygulandı buyil da uygulansın 200-300 kişi rotasyon a tabi bu yil. 900 kişi yok.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın