MEB, Lise Son Sınıfların Devamsızlığını Affetti

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kararla 2018-2019 eğitim yılına yönelik devamsızlıklar silinmiştir.

GENEL 15.06.2019, 22:20
MEB, Lise Son Sınıfların Devamsızlığını Affetti

Yükseköğretim İçin Devamsızlık Engeli Kalktı
Tüm derslerden başarı ile geçmesine rağmen, devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan öğrencilerin yükseköğretim hayali de erteleniyordu. Bu sorunu ortadan kaldırmak isteyen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencileri sevindirecek bir karar alındı. Yalnızca lise son sınıf öğrencilerini yani 12. Sınıfları kapsayacak şekilde devamsızlık affı kararı alındı. Son sınıf öğrencileri ders kesim tarihi itibariyle bir yıl içindeki toplam devamsızlık hakkını aşmış olsa bile mezuniyete engel olmayacaktır. Böylece üniversite tercihlerini yapmak için önlerindeki engel kalkacaktır.

Karar Bu Yılı Kapsıyor
MEB tarafından alınan karar tüm illerdeki milli eğitim müdürlüklerine gönderildi. Kararda bu affın yalnızca 2018-2019 eğitim öğretim dönemi için geçerli olduğu açıklandı. Devamsızlık nedeniyle üniversite hayali sekteye uğrayan öğrenci ve veliler ise rahat bir nefes aldı. Böylece lise son sınıf öğrencilerinin mezuniyeti için devamsızlık engel olmayacaktır. Yalnızca başarısızlık halinde öğrenciler mezun olamayacaktır.

Dönem puanı oluşmayan ve devamsızlık nedeniyle sınıfta kalan öğrenciler de bir sonraki sene eğitimlerine devam edebilecektir. Yani eğitim dönemi boyunca devamsızlıktan ötürü sınavlara girmeyen ve hiçbir puanı oluşmayan öğrenciler velilerin talebi ile sonraki öğretim yılında eğitimine devam edecektir. Bu öğrenciler bu sene için öğrenim haklarını kullanmamış sayılacaktır. Böylece öğrencilerin devamsızlıktan ötürü oluşan kaygıları sona erecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)