Mavi Bylock Listesindeydi Görevine İade Edildi

OHAL Komisyonu Bylock suçlamasıyla yargılanıp beraat eden bir kamu görevlisini görevine iade etti.

GENEL 13.06.2018, 22:20
Mavi Bylock Listesindeydi Görevine İade Edildi

672 Sayılı KHK ile İhraç Edilmişti

OHAL Komisyonu Bylock gerekçesiyle ihraç edilen bir kamu görevlisinin başvurusunu incelemeye aldı. İhraç gerekçesi Bylock olan kişi hakkında kamu davası da açıldı. Kendisine ilk olarak Bylock mavi listede yer aldığı söylenen kamu görevlisinin daha sonra yayınlanan Morbeyin listeleri ile Bylock kullanıcısı olmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine yargılandığı mahkeme tarafından da beraat kararı verildi.

Beraat Kararı Kesinleşti

OHAL Komisyonu tarafından verilen kararın gerekçesinde beraat kararının kesinleşmesine dikkat çekildi. Böylelikle masumiyeti ispatlanan kamu görevlisi uzun bir süre sonra görevine iade edilmiş oldu. Komisyon’un kararı Devlet Personel Başkanlığı’na da iletildi ve ataması gerçekleştirilecek. Görevine iade edilen personel atama durumunu DPB’nin internet sayfasından görüntüleyebilecek. Bu sayede atama işlemlerinin hızlandırılması mümkün olabilecek.

OHAL Komisyonu çalışma kapasitesini artırdı. Bu kapsamda haftada 1.000 karardan daha fazla karar verilebiliyor. Bu çalışma hızının daha da artırılması durumunda 1 sene gibi bir sürem içerisinde tüm incelemeler sona erdirilebilecek. Ancak hali hazırda bekleyen 90 bin dosyanın 2 senedir beklediğini de ifade etmek gerekir. Dolayısıyla daha fazla mağduriyet oluşturulmaması adına incelemelerin kısa süre içerisinde tamamlanması icap etmektedir. Bunun için ilerleyen zaman diliminde yeni düzenleme yapma ihtiyacı zuhur edebilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)