Maske Dağıtım Sorunu İçin Yeni Yöntem

Maske dağıtımının istenilen başarıya ulaşamaması üzerine “hayat eve sığar” uygulamasından kod alınması denenecek.

GENEL 04.05.2020, 22:05 22.06.2020, 21:46
Maske Dağıtım Sorunu İçin Yeni Yöntem

Vatandaş Maskeye Erişemiyor

Maske satışı yasaklandı ve vatandaşlara ücretsiz maske sözü verildi ancak maske dağıtımında başarıyı sağlayan bir yöntem bulunamadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ücretsiz maske sözü vermesinin üzerinden 15 gün kadar geçti. Bu gelişmenin hemen ardından maske satışları yasaklandı. Ancak vatandaşlara maske temini bir türlü istikrarla sağlanamadı. 

İlk olarak PTT ile evlere kargo uygulandı ancak çok uzun sürdü ve yoğunluktan sistem tıkandı. İkinci yöntem eczanelerin dağıtması oldu. Bu sefer de eczanelerde yoğunluk yaşandı. Vatandaşların cep telefonuna şifre geleceği ve şifre ile eczanelere gitmeleri istendi. Ancak şifreler bir türlü gelmedi, aynı aileden birazına gelirken diğerlerine gelmedi. Şimdi ise Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen “hayat eve sığar” uygulaması devreye sokuldu. 

Vatandaşlara haftalık 5 maske hakkı verildi. Çalışan insanlar için bu maske sayısı yetersiz geliyor ancak daha fazlasına erişemiyorlar. Her hafta maske alabilmek için aynı çileyi çekmek gerekiyor. 

Kod Nasıl Alınır?

Vatandaşlar eczanelerden ücretsiz maske almak için gereken kodu “hayat eve sığar” uygulaması ile alabilecektir. Bunun için öncelikle uygulama indirilmeli ve sonrasında başvuru yapılmalıdır. 

Uygulama üzerinden başvuru yapıldığında ise kişinin adına tanımlı maske olmadığı ya da maske alma hakkı olmadığı gibi uyarılar yanlış şekilde çıkabilmektedir. Maske dağıtımı için kısa, kesin ve sorunsuz bir çözüm bulunması şarttır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)