Market ve Toplu Taşımalara Kısıtlama Getirildi

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile market ve toplu taşımalara yeni kısıtlamalar getirildi.

GENEL 24.03.2020, 18:17
Market ve Toplu Taşımalara Kısıtlama Getirildi

Müşteriler Tek Tek Alınacak

Koronavirüs vakasının ülke genelinde yayılmaya başlaması ile birlikte tedbirler de artırılmaya başladı. Bu kapsamda ilk etapta 65 yaş üzerine getirilen sokağa çıkma yasağı şimdi daha da çok genişletildi. Buna göre marketlere giren müşterilerin aynı anda içeride yoğunluk oluşturmasını engellemek için yeni bir düzenleme getirildi.

Buna göre müşterilere hizmet sunulan marketin net alanının 10’da biri kadar müşteri aynı anda alışveriş yapabilecek. Ayrıca marketler sabah 9’dan akşam 21’e kadar hizmet verebilecek. Her markette aynı anda içeride ne kadar müşteri olabileceği ilan edilecek. Bu sayının aşılması durumunda müşteriler teker teker içeri alınacak. Dışarıda bekleyen müşteriler arasında ise en az bir metre olması gerektiği de personeller tarafından aktarılacak.

Toplu taşıma araçlarına da yeni kısıtlamalar geldi. Buna göre toplam yolcu taşıma kapasitesinin yarısı kadar yolcu taşımalarına izin verilecek. Böylelikle yolcuların birbirleriyle çok iç içe geçmeleri de engellenmiş olacak. Bu da virüsün yayılma hızını yavaşlatacaktır.

Alınan yeni tedbirler zabıta tarafından da sürekli ve etkin bir şekilde kontrol edilecektir. Tedbirlere uymayan marketlere ve toplu ulaşım araçlarına cezai işlem uygulanacaktır. Toplum sağlığının korunması için bu tedbirlere hem vatandaşların hem de işletmecilerin en iyi şekilde riayet etmeleri gerekmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)