Mağdurlar İçin Yeni KHK Yolda

Geçtiğimiz günlerde 11 bin 480 kişinin Bylock kullanıcısı olmadığı halde, programı kullanmış gibi göründüğü açıklanmıştı.

GENEL 29.12.2017, 19:46
Mağdurlar İçin Yeni KHK Yolda

Mor beyin olarak adlandırılan bu kişilere haklarının iade edilmesi kısa süre içinde KHK çıkarılacak. 

Yanlıştan Dönme Çabaları

15 Temmuz darbe girişimi sonrası, örgüt yapılanmasına ilişkin bulunan en önemli delil olarak Bylock nitelenmişti. Bu yüzden program kullandığı kişiler mesleklerinden ihraç edilmiş. Yetmemiş, gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan pek çok kişide bu program olmadığı anlaşıldı. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman tarafından Bylock kullandığı gerekçesi ile işlem gören 11 bin 480 kişide bu programın olmadığı açıklandı. Listeler ilgili birimlere gönderilerek yanlışlıkların düzeltilmesi istendi. Bu GSM kullanıcılarından pek çoğu tutulu iken tahliye edildi. 

Program kullanmadığı halde kullanmış gibi, bir yılı aşkın süredir mesleklerinden atılan, tutuklanan, toplumdan dışlanan, ailesi dağılan ve hatta intihar eden pek çok kişi olmuştu. Bylock’da hata var nidalarına yetkililer sonunda ses verdi. Ortaya on binlerle ifade edilen yanlışlıklar çıktı. 

Mor Beyin Tuzağı

FETÖ tarafından Bylock kullanıcılarının tespitini zorlaştırmak için bir tuzak kurulduğu ileri sürüldü. Mor Beyin olarak adlandırılan program ile Bylock kullanmadığı halde pek çok kişi kullanıcıymış gibi gösterildi. Bazı bilgisayar uygulamalarını kullanan kişiler Bylock kullanmış gibi işlem gördü. Bylock nedeniyle mağduriyet yaşayan bu kişiler gözden geçirilerek iadeleri için en kısa sürede KHK çıkarılacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@