Maden Kazasında Ölenlerin Yakınlarına Müjde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan usul ve esaslara göre maden kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları daimi işçi olacak.

GENEL 22.05.2018, 10:57 22.05.2018, 12:03
Maden Kazasında Ölenlerin Yakınlarına Müjde

2003-2014 Tarihleri Arası

Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan ve 21 Mayıs tarihinde yürürlüğe giren usul ve esaslara göre maden kazalarında vefat eden kimselerin yakınları daimi işçi statüsü elde edecekler. Bu kapsamda kömür ve linyit madenlerinde çalışırken yer altında meydana gelen bir kaza sonucu hayatını kaybeden kimselerin yakınları bu düzenlemeden faydalanabilecektir. Ancak tarih sınırlaması getirilmiştir. Buna göre 10 Haziran 2003 ile 13 Mayıs 2014 tarihleri arasında hayatını kaybeden madencilerin yakınları faydalanabilecektir.

Bunun için ölen kimsenin sigortalı olması gerekmektedir. Sürekli işçi statüsüne geçirilecek yakın akrabaları ise eş, çocuklarından sadece birisi, eğer bunlar yoksa kardeşlerinden birisi bu imkandan istifade edebilecektir. Ancak eş veya çocuklardan birisi var ise bu durumda kardeşin hiçbir şekilde faydalanabilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla haktan feragat etme gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak eş veya çocuk yok ise kardeşlerin kendi aralarında feragat etmeleri mümkündür. Bu durumda da feragat noter huzurunda gerçekleştirilecektir.

Ayrıca bu istihdam hakkından feragat edecek kimseler arasında 45 yaşından küçük olanlar önceliklidir. Eğer yok ise 45 yaş üzerindeki kimseler bu haktan faydalanabilecektir. Bu haktan istifade etmek isteyen kimseler ilgili mercilere başvurarak inceleme yapılmasını talep edeceklerdir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Özlem günay 2 yıl önce
Benm kardesim 2013 yılında kaza geçirdi .şu an eşi baikasıyla evli kızı 5 yasında .kızından feragatname alıp bu hakkı kız kardesi kullanabilir mi