KYK Yurt Sonuçları Açıklandı

Kredi ve Yurtlar Kurumu yurt başvurusu yapan öğrencilerin merakla beklediği sonuçlar bugün itibariyle açıklandı.

GENEL 29.08.2019, 22:27 31.08.2019, 13:04
KYK Yurt Sonuçları Açıklandı

Sonuçlar Nasıl Öğrenilir?
İlk defa yükseköğretime başlayacak öğrenciler ile ara sınıfların başvurduğu KYK yurtları için sonuçlar bugün açıklandı. Adaylar e-devlet sistemi üzerinden sonuçları öğrenebilir. Ayrıca KYK sonuç ekranına kimlik bilgilerini girerek sonuç öğrenmek de mümkündür. Sonuç ekranında yurt kazanma durumu kazandı ya da kazanamadı şeklinde yer almaktadır. Eğer öğrenci yurt kazandıysa yurt ili, ilçesi, ismi ve adresi de sonuç ekranında yer almaktadır. Hatta yurdun iletişim bilgileri ve görsellerini içeren link de mevcuttur. Böylece öğrenciler sonucu öğrenir öğrenmez kalacakları yeri görme fırsatı bulacaktır.

Yurtta kalacak olan asil öğrencilerin dışında yedekler de belirlenmiştir. Eğer asıl kayıt yaptırmazsa sıra yedek öğrenciye gelecektir. Bu yüzden yedekler de beklemeye devam etmelidir. Diğer yandan da barınma imkanlarını değerlendirmede fayda vardır.

Yurt kazanan öğrenciler eğitim döneminin başlaması ile yurtlarda konaklamaya başlayabilir. Yurt kayıtlarını elektronik olarak yaptırmaları yeterlidir. Öncelikle yurt tarafından istenen para ilgili bankalara yatırılmalıdır. Bu para öğrencilerin yurda zarar verme ihtimaline karşı alınan bir depozitodur. Eğer öğrenci sene sonunda hasarsız şekilde eşyalarını teslim ederse ödediği para iade edilecektir. Ödeme yapıldıktan sonra elektronik kayıt yapmak yeterlidir. Öğrenciler yurda yerleştikten sonraki bir ay içinde de gerekli belgeleri teslim edecektir. 

Burs, Kredi Başvuruları Ne Zaman?
KYK tarafından öğrencilere yurt, burs ve Kredi şeklinde 3 imkan sunulmaktadır. İlk olaraktan yurt başvuruları alındı ve sonuçlandı. Şimdi ise öğrenciler burs ve Kredi başvurularını bekliyor. KYK yurt sonuçları açıklandığı için yakın zamanda burs başvurularının alınması bekleniyor. 

Geçen yıla bakıldığında öğrencilerin yurda yerleşme işletmelerinin tamamlanması ile KYK tarafından Ekim ayında burs ve kredi başvuruları alınmıştır. Ancak bu sene için daha erken olmasını ümit ediyoruz. Okullar açılmadan başvuruların alınarak sonuçlanması halinde öğrenciler önünü görebilecektir. Eğitim hayatına devam etmesi burs ya da kredi imkanına bağlı olan öğrenciler için bu gelişmeler önem arz ediyor. Başvuruları kaçırmamak için sitemizden son gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)