Küçük İşletmeye Doktor Takibi Şartı! Detaylar

Az tehlikeli alanda çalışan ve 50’den az çalışanı olan işyerlerindeki sağlık durumları kamu sağlık kurumları ASM tarafından doktor takibi geldi. İşte tüm detaylar...

GENEL 30.06.2020, 19:23
Küçük İşletmeye Doktor Takibi Şartı! Detaylar

Hangi İşletmeler Kapsama Giriyor

Çok tehlikeli alanda faaliyet gösteren ve belirli çalışan sayısını geçen işyerlerinde işyeri hekimi şartı getirilmişti. Bu kapsama girmeyen diğer işyerleri için de yeni bir düzenleme yapıldı. Az tehlikeli alanlarda faaliyet gösteren ve 50’den az çalışanı olan işyeri personellerinin sağlık durumları da artık takip edilecek. Berber, manav, terzi, hukuk, bürosu, market ve hatta apartmanlar bile bu kapsama girecek. İşyerinde tek bir çalışan olması dahi sağlık takibi yeterli olacak.

İşverenlere eğitim verilecek ya da bir sağlık kuruluşundan sağlık hizmeti alınacak. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile protokol imzalayan sağlık kuruluşları bu hizmetleri sunabilecektir. İşyerleri kamu sağlık kuruluşları, üniversiteler ya da ile sağlığı merkezlerinden sağlık hizmeti alabilecektir.

İşverenlerin katıldığı eğitimlerde herhangi bir şart aranmayacaktır. 18 yaşını doldurmuş ve işveren olan herkes bu eğitimlere katılacaktır. Eğitim sonunda katılımcılara e-sertifika verilecektir. İşyerindeki sağlıkla ilgili süreçler anlaşılan sağlık kurumu üzerinden takip edilebilecektir. Kendisi eğitim almak istemeyen işveren ise iş sağlığı ve güvenliği uzmanları ile çalışacaktır.

İşverene Ekstra Maliyet

Bu düzenleme daha önce 2 kez ertelenmişti. Şimdi ise pandemi sonrasında yeniden gündeme geldi. TESK ise böyle bir ortamda işverene ekstra maliyet çıkarılmamasını isteyerek erteleme istedi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)